Javën e kaluar presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, ka paralajmëruar për mundësinë që Rusia në fazën e re të sulmeve të përdorë armë kimike në Ukrainë.

E kryetari i qytetit në veri të Ukrainës, pretendon se kanë gjetur mbetje të armëve kimike, transmeton Telegrafi.

Kryetari i Trostieanetsit, qytet në veri të Ukrainës në rajonin Sumy, pretendon se autoritetet kanë gjetur mbetje të armëve kimike në fshatin që më herët ishte okupuar nga rusët.

“Në fshatin Bilka kemi gjetur mbetje të armëve kimike, sarin dhe gjëra tjera. Kemi zbuluar ampula”, shtoi ai.

E pas paralajmërimit të Zelensky, sa i përket përdorimit të mundshëm të armëve kimike në fazën e re të luftës në Ukrainë, janë shfaqur raporte të ndryshme se Moska në Ukrainë tashmë ka përdorur armë të tilla.

Besohet se ndaj banorëve të Mariupolit është përdorur një kimikal helmues, që shkakton probleme të rënda në sistemin e frymëmarrjes (kanalet respiratorë). /Telegrafi/

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

MPB dhe Drejtoria e të Hyrave Publike bashkë në aksion për të paguar gjobat dhe dënimet

Disa mijëra vendime për pagesë të detyrueshme të gjobave dhe dënimeve ka…

Arrestohet zyrtari në Pejë, dyshohet se iu dha dokumente të Kosovës kundërligjshëm dy personave

Policia e Kosovës ka arrestuar një person të dyshuar për keqpërdorim të…

Insajderi: Përfitimet milionëshe të organizatës së drejtuar nga Jeta Xharra – Bashota me akuza publike për shantazh

Televizioni Publik i Kosovës, i akuzuar në vazhdimësi se ka qenë i…

Vetëvendosje paralajmëron reciprocitet ndaj Serbisë edhe në fusha tjera

Lëvizja Vetëvendosje po paralajmëron se reciprocitetin ndaj Serbisë do ta përdorin edhe…

Plagosen dy persona nga arma e zjarrit në Bardhosh të Prishtinës

Dy persona janë plagosur me armë zjarri në fshatin Bardhosh të Prishtinës,…