Kryebashkiaku i Moskës , Sergey Sobyanin ka thënë se rreth 200 mijë njerëz janë në rrezik të humbasin punën e tyre në kryeqytetin rus pasi kompanitë e huaja largohen nga vendi.

Ai u shpreh se autoritetet aty do të vazhdojnë të zbatojnë planet për të mbështetur punëtorët në rrezik për të qenë të papunë, raporton BBC.

“Ne vazhdojmë të zbatojmë planin për përmirësimin e qëndrueshmërisë së ekonomisë së kryeqytetit. Siç ishte planifikuar, javën e kaluar ne miratuam programin për të mbështetur punonjësit në rrezik të largimit nga puna. Duke marrë parasysh subvencionet nga buxheti federal, 3.36 miliardë rubla do të ndahen për zbatimin e tij. Para së gjithash, programi u drejtohet punonjësve të kompanive të huaja që kanë pezulluar përkohësisht aktivitetet e tyre ose kanë vendosur të largohen nga Rusia. Sipas vlerësimeve tona, rreth 200 mijë njerëz janë në rrezik të humbasin punën e tyre”, u shprëh ai.

Tutje, ai u shpreh se plani i ndihmës për punësim përfshin trajnimin e personelit, punësimin e përkohshëm si dhe shtytje për organizatat dhe firmat që punësojnë këta punëtorë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

“Çmenden grekët”, dy të rinjtë shqiptarë publikojnë VIDEON ku vënë në rresht USHTARËT grekë

Një video po qarkullon në rrjetet sociale, ku duket se shqiptarët u…

Haxhiu: Të përkushtuar që Kosova të jetë shtet i së drejtës

Në kuadër të takimit të 5-të virtual të Nën-Komisionit për Drejtësi, Liri…

Banorët lajmërojnë policinë pasi në lagje e shohin të dyshuarin për vrasjen e 18-vjeçares – ka ndryshuar pamjen duke i prerë flokët

Banorët e lagjes ku dyshohet se u vra 18-vjeçarja në Ferizaj, e…

Moldavia: Na duhet ndihmë për fluksin e refugjatëve ukrainas

Refugjatët kanë vazhduar të marrin rrugë nga Ukraina drejt Moldavisë, duke e…

Tragjedia, familjarët kërkojnë përgjegjësi

Familjarët e viktimave kërkojnë që sa më shpejtë të zbardhet e vërteta…