Reagim nga Osama Muadini – Këshilltar i Aleancës për Shqiptarët në Kumanovë

Kryetari i Komunës paska publikuar “Himnin” për Kumanovën.

Ajo që vërehet në këtë të ashtuquajtur “himn”, qenka bërë nën organizim të Fondacionit për Kulturë, ku në këngë merr pjesë vetë Kryetari i këtij fondacioni, për të cilin shpesh më është dashur të reagoj lidhur me fondet diskriminuese ndaj kulturës shqiptare në Kumanovë.

Gjithashtu, më duhet t’ua bëjë me dije se ky projekt nuk është përkrahur nga unë si këshilltar komunal në Këshillin Komunal.

Skandaloze në këtë projekt është pjesmarrja e këngëtarëve, ku në të nuk është përfshirë asnjë këngëtar shqiptar, e aq më pak “himni” paraqet realitetin etnik të Kumanovës, me diskriminim në sekuenca filmike në vendbanimet ku jetojnë maqedonasit dhe nuk paraqet asnjë element shqiptarë në të. As edhe një varg në shqip!

Pra ky “himn” nuk më përfaqëson mua, e as shqiptarët e Kumanovës.

P.S
Edhe titullin e paskeni “vjedhur”….

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…