Kryetari i bashkisë së Kievit, Vitali Klitschko ka thënë se situata me sistemin energjetik vazhdon të mbetet e vështirë.

Në një postim në Telegram Klitschko tha se është i nevojshëm kursimi i energjisë elektrike, shkruan Sky News.

“Situata në sistemin energjetik mbetet e vështirë. Prandaj, siç theksojnë ekspertët e energjisë, mund të ketë disa devijime nga orari për balancimin e sistemit energjetik. Ekziston një nevojë e mëtejshme për të kursyer energjinë elektrike”, u shpreh ai.

Kujtojmë se që nga fillimi i tetorit, Rusia ka kryer sulme të vazhdueshme në infrastrukturën energjetike të Ukrainës, duke rezultuar në ndërprerje të energjisë dhe mungesë të ujit për miliona njerëz në të gjithë Ukrainën.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Stoltenberg bisedon edhe me Kurtin, kërkon që Kosova dhe Serbia të ulin tensionet e t’i kthehen dialogut

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, pas bisedës me presidentin e…

Therrja e katër personave në Pejë, policia arreston dy të dyshuar

Policia në Pejë ka arrestuar dy persona të dyshuar për veprat penale…

Albin Kurti as sot s’i shkon në zyrë Presidentit

Albin Kurti po vazhdon t’i shmanget përgjegjësisë për të marrë mandatin për…

Takimet Ukrainë-Rusi vazhdojnë në formatin online

Këshilltari i Presidencës ukrainase, Mykhailo Podolyak, bëri të ditur të shtunën se…

LVV: Kryeministri i paligjshëm shkoi për njohje reciproke, e u kthye me shumë dëme për Republikën

Lëvizja Vetëvendosje ka thënë sot se kryeministri, Avdullah Hoti, siç e quajnë…