Kryetari i bashkisë së Kievit, Vitali Klitschko ka thënë se situata me sistemin energjetik vazhdon të mbetet e vështirë.

Në një postim në Telegram Klitschko tha se është i nevojshëm kursimi i energjisë elektrike, shkruan Sky News.

“Situata në sistemin energjetik mbetet e vështirë. Prandaj, siç theksojnë ekspertët e energjisë, mund të ketë disa devijime nga orari për balancimin e sistemit energjetik. Ekziston një nevojë e mëtejshme për të kursyer energjinë elektrike”, u shpreh ai.

Kujtojmë se që nga fillimi i tetorit, Rusia ka kryer sulme të vazhdueshme në infrastrukturën energjetike të Ukrainës, duke rezultuar në ndërprerje të energjisë dhe mungesë të ujit për miliona njerëz në të gjithë Ukrainën.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Sulmohet fizikisht sekretari i klubit bullgar në Ohër

Hristijan Pendikov (21), sekretar i klubit bullgar “Car Boris i Treti” në…

Kurti udhëton për në Austrisë, merr pjesë në Forumin Ekonomik të Vjenës

Kryeministri  i Kosovës, Albin Kurti, nga Parisi i Francës ku mori pjesë…

Reagon Abazoviq: Do shohim qëndrimin e shumicës së deputetëve

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviq, ka reaguar pasi kryesia e…

LVV: Ishin mbi pesëmijë pjesëmarrës në test-protestën e sotme

Lëvizja Vetëvendosje ka folur për protestën “test” të mbajtur sot në kryeqytet,…

Spiunët, oligarkët dhe sulmet kibernetike: Pse Mali i Zi është kaq i rëndësishëm për Rusinë

Policia malazeze ka zhvilluar një aksion të madh në territorin e Podgoricës,…