Rusia është duke e bombarduar intensivisht qytetin e dytë më të madh ukrainas, Kharkivin.

Kështu ka bërë të ditur kryetari i këtij qyteti, Ihor Terehkov gjatë një fjalimi televiziv, ku tha se rreth 1 milion banorë janë në qytetin verilindor, ndërsa rreth 30 për qind e popullsisë, kryesisht gra, fëmijë e të moshuar janë evakuuar, shkruan Sky News.

Këto raporte vijnë pasi shtabi i përgjithshëm i Ukrainës tha se forcat ruse po vazhdojnë ofensivën e tyre në lindje të vendit me qëllim vendosjen e kontrollit të plotë mi rajonet Luhansk dhe Dontesk.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Sjellje e pahijshme e gardianit të burgut në momentin kur Boki 13 dërgohet në spital

Në momentin kur Boki 13 po nxirrej nga Prokuroria dhe po dërgohej…

VMRO-ja i reagon Grubit: I mbajmë mend ditët kur ishe pjesë e enterierit të selisë sonë, në atë kohë mahniteshe!

Partia opozitare VMRO-DPMNE ka reaguar ndaj deklaratës së sekretarit organizativ të BDI-së,…

Nesër protestë e thirrur nga Sali Berisha kundër vizitës së Vuçiqit për Ballkanin e Hapur

Ish-kryeministri shqiptar, Sali Berisha, ka paralajmëruar protestë kombëtare përballë kryeministrisë, për të…

Mlladiq sot para gjykatës, vihet në pah pllaka përkujtimore e 12-vjeçares së vrarë nga ushtria e tij

Ish shefi i ushtrisë serbe në Bosnje, Ratko Mlladiq, sot do të…

SHBA, mosha mesatare e grave që lindin fëmijë arrin në 30 vjeç

Për Allyson Jacobs, jeta e saj në të njëzetat dhe të tridhjetat…