Kryetari i Këshillit Atlantik të Austrisë, Gunter Fehllinger, i ka bërë thirrje Greqisë dhe Qipros që ta njohin pavarësinë e Kosovës.

Ai tha se Kosova dhe Ukraina duhet të jenë pjesë e NATO-s.

“Miqësia mes Kosovës dhe Austrisë festohet me shumë stil në Vjenë. Duke festuar ditëlindjen e 15-të të Kosovës në zemër të Austrisë neutrale, ftoj Kosovën, Austrinë dhe Ukrainën që të anëtarësohen në NATO”, ka shkruar ai në Twitter, transmeton Klankosova.tv.

Ai tha se pavarësia e Kosovës është fakt.

“I bëj thirrje Greqisë dhe Qipros që të njohin Kosovën dhe të jenë aleati më i mirë i NATO-s”. Tashmë kanë kaluar 15 vjet, pavarësia është fakt dhe pse në këtë çështje duhet të qëndrojmë me palën serbe dhe ruse”, ka theksuar Fehllinger.

Mes tjerash, austriaku i bëri thirrje edhe Rumanisë që ta njohë Kosovën dhe sipas tij “Austria do të heqë veton për anëtarësimin në Shengen”.

Fehllinger gjithashtu i bëri thirrje Serbisë që ta njohë shtetësinë e Kosovës dhe njëherit sipas tij, BE-ja t’i ofrojë Serbisë një të ardhme evropiane.

Në mesin e vendeve të cilat, austriaku i bëri thirrje për njohjen e Kosovës është edhe Ukraina./Klankosova.tv./

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Ruskovska: Arsyet e suspendimit tim janë Spasovski dhe rasti “Besa Trans”

Refuzimi i Villma Ruskovskës të gjunjëzohet para presionit politik është arsyeja që…

OBSH: Kulmi i epidemisë COVID 19, javën tjetër

Zyrtarë të OBSH-së parashikojnë që Italia të arrijë javën e ardhshme kulmin…

Janjiq: Veprimet e Vuçiqit shkelin Marrëveshjen e Brukselit

Deklarata e presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, më 24 mars, se “Marrëveshja…

Nga nesër edhe për dalje nga shteti duhet test PCR negativ ose certifikatë vaksinimi

Përveç se në hyrje të shtetit, nga nesër edhe për dalje nga…

Prezantohet tanku i ri gjerman Panther

Prodhuesi gjerman i armëve Rheinmetall, ka prezantuar tankun më të ri në…