Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, i ka bërë thirrje Greqisë që ta njoh shtetin e Kosovës, duke iu bashkuar vendeve të BE-së të cilat e kanë njohur atë.

Kurti këtë e kërkoi gjatë një takimi në kuadër të margjinas së Forumit Ekonomik Botëror në Davos, ndërsa shprehet përmes tëitter se me këtë veprim të Greqisë, bilanci tregtar mes të dyja vendeve do të rritej.

”Në margjina të Forumit Ekonomik Botëror iu drejtova Shtëpisë Greke dhe ftova t’i bashkohemi vendeve të tjera të BE-së për të njohur pavarësinë tonë. Takimet tona, kulturore dhe diplomatike, bëhen më të shpeshta ndërsa shkëmbimi dhe bilanci ynë tregtar rritet”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Bogujevci: Të rishikohet çështja e adresimit të personave të pagjetur në dialogun me Serbinë

Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Saranda Bogujevci, ka thënë se duhet të rishikohet…

Vdes mjeku i parë nga koronavirusi në Maqedoni

Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe në profilin e tij në Facebook bëri…

Palmer: SHBA-ja mbështet RMV-në në NATO dhe BE, Marrëveshja e Prespës çelës i stabilitetit në rajon

Me kryeministrin biseduam për situatën në vend dhe rajon, si dhe për…

Pas skandalit, nesër shkarkohet zv.ministri i BDI-së

Zv ministri i Shëndetësisë, Asim Musa nesër pritet të shkarkohet nga gjitha…

Ligji i Shtetësisë mbetet i bllokuar

Nuk ka marrëveshje për zhbllokimin e propozim-Ligjit të Shtetësisë. Në koordinimin e…