Kryeministri Andrej Plenkoviq hodhi sot poshtë si propagandë akuzën e Ministrisë së Jashtme së Rusisë se Kroacia, në aktin e “rusofobisë militante”, dyshohet se nuk ka lejuar një fluturim humanitar për të evakuuar diplomatët rusë.

“Me sa di unë këta persona janë larguar nga Kroacia. Mendoj se kanë fluturuar përmes Beogradit apo diçka e tillë. Këtu nuk ka rusofobi”, tha Plenkoviq pas seancës së përbashkët të Presidencës dhe Këshillit kombëtar të HDZ-së.

Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zakharova tha se Zagrebi zyrtar “në rusofobinë e tij militante” kishte arritur në një pikë ku u kishte mohuar diplomatëve rusë një fluturim humanitar në një mënyrë jo diplomatike, duke shkelur rregullat e mirësjelljes dhe standardet e komunikimit ndërkombëtar.

Kroacia u përgjigj në mënyrë të ngjashme me shumicën e vendeve ndaj sulmit të paprovokuar ndaj vendit mik, Ukrainës, tha Plenkoviq, duke shtuar se Rusia “vazhdon të bombardojë qytetet, të vrasë civilë, ushtarë, gra dhe fëmijë”.

Ai vuri në dukje se Kroacia dha një afat shumë më të gjatë për evakuimin e diplomatëve rusë sesa vendet e tjera.

Më 11 prill, Kroacia u bashkua me një sërë shtetesh evropiane dhe për shkak të agresionit rus ndaj Ukrainës, vendosi të dëbojë 18 diplomatë rusë dhe gjashtë anëtarë të stafit administrativ dhe atyre iu dha një afat që të largoheshin nga vendi deri sot, më 25 prill. /kp/Telegrafi/

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

“Humanizmi” i Shaqir Fetait nën llupë

Tre ditë pasi filloi Ramazani i sivjemë, më 15 prill të vitit…

Arrestimi i bujshëm në Harvard, a ka lidhje me koronavirusin?

Më 28 janar, pas arrestimit të njërit prej profesorëve më të shquar…

Kusari-Lila: Me Vuçiqin si president nuk mund të kemi finale të dialogut Kosovë-Serbi

Ushtruesja e detyrës së shefes së Grupit Parlamentar të LVV-së, Mimoza Kusari-Lila…

Falja s’është e mjaftueshme për të mbijetuarit e sulmit me dron të SHBA-së në Kabul

Një ditë pasi ushtria e SHBA-së ka pranuar se një sulm me…

Pritet të krijohet Gjykata Ndërkombëtare për krimet e luftës në Ukrainë

Asambleja Parlamentare e Këshillit të Evropës (PSVE) u ka bërë thirrje 46…