Kryeministri japonez Fumio Kishida i ka thënë presidentit ukrainas Volodymyr Zelenskyt në një telefonatë, se ai do të mendojë për ftesën për ta vizituar Kievin në varësi të “rrethanave të ndryshme”, por asgjë nuk ishte vendosur ende.

Kishida gjithashtu ripohoi mbështetjen e plotë të Tokios për Ukrainën, transmeton Klankosova.tv.

“E dënova fuqishëm agresionin e vazhdueshëm të Rusisë dhe deklarova se Japonia do të bënte maksimumin për të ofruar ndihmë, duke përfshirë edhe kalimin e dimrit, në mënyrë që të mbronte jetët e popullit ukrainas”, u tha Kishida gazetarëve.

Kryesekretari i kabinetit Hirokazu Matsuno tha në një konferencë të rregullt për shtyp se kreu i zyrës presidenciale të Zelenskyy, Andriy Yermak, kishte bërë një ftesë nëpërmjet ambasadorit të Tokios në Kiev për Kishida për të vizituar Ukrainën.

Kishida konfirmoi se kishte marrë ftesën dhe tha: “Do të doja ta konsideroja atë bazuar në rrethana të ndryshme”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Të shtëna në Kanadë, pesë të vrarë nga një person i armatosur në një bllok banesor

Pesë persona kanë vdekur pasi një person i armatosur hapi zjarr në…

Kryebashkiaku i Moskës njofton përfundimin e mobilizimit në kryeqytetin rus

Zyrat e ushtrisë do të mbyllen në Moskë nga e hëna pasi…

Rusia reagon kundër masave të Albin Kurtit ndaj Serbisë

Ministria e Punëve të Jashtme të Rusisë, përmes një deklarate lëshuar nga…

Funksionarë të lartë partiak vazhdojnë të emërohen në poste kyçe

Funksionarë të lartë të partive politike vazhdojnë të emërohen në poste kyçe…

Von der Leyen:“Gjuha maqedonase është e juaja” – VMRO thërret “tradhtarë”

Sapo ka filluar seanca ku do të debatohet për propozimin francez, aty…