Rrëzimi i Benjamin Netanyahut mbyll një prej “periudhave më të këqija” të konfliktit izraelito-palestinez por qeveria e re e udhëhequr nga Naftali Bennet, është po aq e keqe sa e kaluara, ka thënë kryeministri palestinez.

“Ne nuk e shohim këtë qeveri si aspak më të keqe se e kaluara dhe denoncojmë njoftimin e kryeministrit të ri për mbështetjen e vendbanimeve të reja izraelite,” tha Mohammed Shtayyeh, raporton Guardian.

“Qeveria e re s’ka të ardhme nëse nuk merr në konsideratë të ardhmen e popullit palestinez dhe të drejtave legjitime të tyre,” shtoi Shtayyeh.

Lideri i së djathtës ekstreme, kryeministri Bennet, iu adresua kabinetit të tij të ri të sapobetuar të dielen duke thënë që vendi ishte “në fillim të ditëve të reja”.

Kryeministri i ri ka përjashtuar nga mundësia që ta pranojë një shtet palestinez.

Ai më herët ka bërë thirrje që Izraeli të jetë më agresiv në sulmet e saj në Gaza.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…