Kryeministri armen Nikol Pashinyan, ka bërë të ditur sot se të paktën 49 ushtarë armenë kanë humbur jetën nga luftimet që u zhvilluan përgjatë kufirit me Azerbajxhanin.

“Aktualisht i kemi 49 të vrarë (ushtarë) dhe për fat të keq nuk është shifra finale”, shtoi Pashinyan gjatë fjalimit të tij në parlamentin e Jerevanit.

Agjencia interfaks raporton se forcat azere sulmuan në pesë apo gjashtë lokacione të ndryshme, duke shkaktuar edhe dëme të mëdha materiale.

Lufta mes armenëve dhe azerëve kishte rezultuar me një armëpushim në vitin 2020 pas vdekjeve të shumta që ishin shkaktuar në Nagorno-Karabak, territor azer ku shumica që jetojnë atje janë armenë  dhe që mbështeten nga Jerevani.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Çfarë është një ‘bombë e pistë’ që Rusia pretendon se Kievi mund ta përdorë në Ukrainë

Zyrtarët rusë pohojnë se Ukraina po planifikon të përdorë një “bombë të…

Kurti flet pas takimit me Vuçiqin në Bruksel, jep detajet

Kryeministri i vendit, Albin Kurti është deklaruar për media pas takimit në…

Ibrahimi: Këta që gënjyen për kryeministrin do të marin dënimin e popullit

Zeqirja Ibrahimi / Sa keq më vjen që sot shqiptarëve duhet t’u…

Osmani nga Turqia: Pavarësia realitet i pakthyeshëm

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, gjatë qëndrimit në Turqi për samitin vjetor…

Rrahja mes dy grupeve në Skenderaj

Rrahje masive ka ndodhur mes dy grupeve të të rinjve te Stacioni…