Ministrja e Jashtme gjermane, Annalena Baerbock, do të niset në mbrëmje (09.03) për një udhëtim në Ballkanin Perëndimor dhe Moldavi, bëri të ditur të mërkurën në konferencën e shtypit të qeverisë, Andrea Sasse, zëvendës-zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme të Gjermanisë.

Pas disa takimeve në Sarajevë, ajo do të takohet në Kosovë kete te enjte, ndër të tjera edhe me presidenten Vjosa Osmani dhe kryeministrin  Albani Kurti, si dhe komandën e KFOR-it. Të premten Ministrja  e Jashtme e Gjermanisë Baerbock do të vijojë udhëtimin e saj për në Beograd dhe Moldavi.

Është hera e parë që ministrja e Jashtme gjermane, Baerbock bën një udhëtim në rajonin e Ballkanit Perëndimor.

Qeveria aktuale gjermane është e para që i ka dhënë Ballkanit Perëndimor një rëndësi qysh në marrëveshjen e koalicionit. Në fillim të marsit Baerbock emëroi ish-deputetin e gjelbër, Manuel Sarrazin, si të ngarkuar special për Ballkanin Perëndimor, duke e forcuar kështu ekipin e saj për rajonin e Evropës Juglindore. 

Gjatë vizitës së saj në Kosovë, Baerbock  do të përurojë të premten, 11.03.22. Parkun e Energjisë me Erë në Bajgorë, i cili është ngritur me mbështetjen e Gjermanisë dhe është investimi më i madh i huaj individual në Kosovë deri më sot, Energjitë e ripërtërishme dhe mbrojtja e ambientit janë në fokus të politikës së jashtme gjermane, që kur atë e kanë marrë në dorë Të Gjelbrit. Tema të tjera veç tyre, janë të drejtat e gruas, forcimi i shoqërisë civile. /DW

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Hallaçi komenton rastin me dokumentarin “Trimat e Kumanovës”

Emisioni investigativ Top Story denoncoi sulm kibernetik ndaj dokumentarit “Trimat e Kumanovës”…

Pompeo: Kina është duke kryer gjenocid kundër myslimanëve ujgurë

Në orët e fundit në postin e Sekretarit amerikan të Shtetit, Mike…

Biden bisedon me zyrtarët ukrainas në Poloni

Presidenti i SHBA-së, Joe Biden po zhvillon bisedime me dy ministra ukrainas…

Specialja s’e përjashton mundësinë që Dick Marty të ftohet si dëshmitar

Ish-raportuesi i Këshillit të Evropës, Dick Marty, mund të ftohet si dëshmitar…

Prag katastrofe, fundoset anija me kimikate

Ashtu sikurse ishte parashikuar anija në brigjet perëndimore të Sri Lankës është…