Ministri i Punëve të Jashtme, Nikos Dendias, nesër, më 12 mars 2023, do të udhëtojë për në Prishtinë.

Dendias do të ketë një vizitë zyrtare, ku fillimisht do të zhvillojë një takim kokë më kokë me presidenten kosovare, Vjosa Osmani Sadriu, sipas njoftimit të Ministrisë së Jashtme greke.

Më pas ai do të pritet edhe nga kryeministri kosovar, Albin Kurti, në një drekë të shtruar për nder të tij nga ky i fundit.

Në fund, ministri i Punëve të Jashtme greke do të ketë një takim edhe me homologen e tij kosovare, Donika Gërvalla-Schwarz.

“Diskutimet gjatë vizitës pritet të fokusohen në zhvillimet në dialogun Beograd-Prishtinë dhe perspektivën evropiane të Ballkanit Perëndimor”, thuhet në njoftim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Filipçe: Ora policore mund të zgjatet edhe pas 20 prillit

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe, në pyetjen e gazetarëve në lidhje me…

Pamje të rralla të jetës brenda Mariupolit të pushtuar (FOTO)

Janë publikuar disa foto nga porti i Mariupolit i kontrolluar nga Rusia.…

Autori rus i filmit të Putinit arrestohet në Prishtinë, dyshohet se erdhi për të mbledhur informata

Andrey Kondrashov, një nga njerëzit e afër të presidentit rus Vladimir Putin…

Borrell: Bashkimi Evropian ka nevojë për migrantët

Bashkimi Evropian ka nevojë për migrantët si për arsye humanitare ashtu edhe…

Baerbock: Nuk e dimë nëse fitorja është e mundur në këtë luftë

Ministrja e Jashtme gjermane Analena Berbock nuk është e sigurt nëse është…