Ministri i Jashtëm francez, Jean-Yves Le Drian, paralajmëroi për sanksione shtesë evropiane ndaj Rusisë, por vuri në dukje se Bashkimi Evropian ende shpreson se mund të ketë dialog të mëtejshëm drejt një “fundi paqësor” të krizës së vazhdueshme në Ukrainë.

“Paketa e parë e sanksioneve janë serioze; ata do të lëndohen. Do të ketë edhe pako të tjera”, tha Le Drian, shkruan CNN.

Vërejtjet e ministrit të Jashtëm i bëjnë jehonë asaj të ministrit të Financave të Francës, Bruno Le Maire, i cili paralajmëroi të mërkurën se liderët evropianë kanë sanksione “pafundësisht më penalizuese” në dispozicion për t’i vendosur Rusisë.

Bashkimi Evropian tha të martën se do të sanksionojë të gjithë 351 ligjvënësit e dhomës ruse, Duma, të cilët votuan në favor të njohjes së pavarësisë së Republikës Popullore të Donetskut, të kontrolluar nga separatistët dhe Republikës Popullore të Luhanskut.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

12 të infektuar me koronavirus në MPB

Nga Ministria e Punëve të Brendshme njoftojnë se në këtë institucion ka…

Vladimir Putin shkon në funeral me valixhen e dyshimtë

Presidenti i Rusisë Vladimir Putin është filmuar duke shkuar në një funeral…

A i ka hije një myslimani të tallet me kurbanët

Besimtarë të dashur! Të gjithë ju që keni therur kurban për hirë…

Gazetarja ukrainase kujton fillimin e bombardimeve në Ukrainë: U zgjova nga zhurma e aeroplanëve – ishte e tmerrshme se nuk munda të kontaktoja me vajzën

Gazetarja ukrainase e cila ka arritur dje në Kosovë, Lyudmila Makey në…

Arabia Saudite përfituese e madhe e agresionit rus në Ukrainë

Arabia Saudite është ndër vendet që po fiton para nga agresioni rus…