Qyteti i Mariupolit në Ukrainën juglindore është goditur nga grantimet e shumta ditët e fundit, por ka arritur që të mbetet në duart e Ukrainës. Ditën e sotme, rebelët pro-Moskës kërcënuan se do të nisnin sulme të synuara në qytet nëse forcat e Ukrainës nuk dorëzoheshin.

Teksa Mariupol është i rrethuar nga forcat e shumta armike, kryebashkiaku Vadym Boichenko ka thënë nëpërmjet një videoje se “nuk mund të merren as të plagosurit nga rrugët apo nga banesat, pasi granatimet nuk ndalen”.

Mariupol në bregun e Detit të Zi ka qenë një objektiv kryesor për rusët gjatë luftës njëjavore në Ukrainë, së bashku me Kharkiv dhe Kherson në jug.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Kush është kundërshtari i ardhshëm i Bad News Eagles?

Ekipi shqiptar, Bad News Eagles ka shkruar dje historinë, duke arritur të…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

OKB: Dy milionë njerëz janë larguar tani nga Ukraina

Numri i refugjatëve që ikin nga lufta në Ukrainë dita-ditës po shkon…

Zaev: Libri i Gjeografisë do të ndërrohet deri vitin e ardhshëm

Libri i Gjeografisë do të ndërrohet me ndryshimet që do të bëhen…

Pastrimi i parave, Shqipëria në “listën gri”

Shqipëria u përfshi në listën e vendeve nën monitorim të shtuar, ose…