Kryebashkiakja e Barcelonës ka ndërprerë lidhjet zyrtare të qytetit të saj me Izraelin, duke e akuzuar vendin për “krimin e aparteidit kundër popullit palestinez”.

Vendimi i së mërkurës nga kryebashkiakja Ada Colau ka pak ndikim praktik – me efektin më konkret që është ndalimi i marrëveshjes së binjakëzimit 25-vjeçar me Tel Aviv, shkruajnë mediat e huaja.

Por njoftimi nga qyteti, një destinacion popullor turistik dhe shtëpia e një prej klubeve më të njohura të futbollit në botë, mbart simbolikë të rëndësishme dhe i shtohet një liste në rritje të kritikëve që e kanë etiketuar Izraelin një shtet aparteidi.

Në një letër drejtuar kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu, Colau tha se hapi erdhi si përgjigje ndaj një fushate nga dhjetëra grupe lokale dhe mijëra aktivistë.

Ajo përmendi një sërë politikash izraelite, duke përfshirë pushtimin ushtarak 55-vjeçar të Bregut Perëndimor, aneksimin e Jerusalemit lindor dhe ndërtimin e vendbanimeve në tokat e pretenduara nga palestinezët për një shtet të ardhshëm.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Analizë tronditëse e medieve kroate: Rusia i jep Serbisë armë që të kthehet në Kosovë

Serbët marrin “dhurata ushtarake” nga Rusia e Bjellorusia që të mund të…

Liderët e G7 shpalosin planin anti-pandemi

Johnson: Të sigurohemi që shkatërrime të tilla të mos përseriten më Udhëheqësit…

Reagimi i mjekëve për deklaratat e Trumpit

Mjekët paralajmëruan që sugjerimi i presidentit në lidhje me injeksionin e dezifenktantëve…

Joveski: Vetëm tetë për qind e qytetarëve apo edhe më pak kanë besim në institucionet e drejtësisë

Prokurori i Përgjithshëm i Republikës së Maqedonisë së Veriut, Ljubomir Joveski, sot…

Mali i Zi nis të shtunën aplikimin e certifikatës Covid

E nevojshme për hyrjen nëpër qendrat tregtare Nga e Shtuna, në Malin…