Nga 1 janari, Kroacia do të bëhet vendi i fundit që do t’i bashkohet Eurozonës dhe zonës Shengen, një lëvizje që presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen thotë se e bën Bashkimin Evropian më të fortë.

Nga e diela, vendi do t’i bashkohet një komuniteti prej 347 milionë evropianësh që përdorin euron në jetën e tyre të përditshme, tha von der Leyen në një deklaratë, shkruan Euronews.

“Kjo është një arritje e madhe për Kroacinë. Një simbol i lidhjes së saj të thellë me BE dhe një moment simbolik për zonën e euros në tërësi.”

Ajo shtoi: “Është një moment krenarie për BE-në, Kroacinë dhe qytetarët e saj”.

Kuna Kroate dhe Euro do të bashkëjetojnë për një periudhë të shkurtër kalimtare prej vetëm 14 ditësh.

“Është mirë të kesh para në dorë sepse sistemi bankar do të jetë në tranzicion gjatë fundjavës,” paralajmëroi Boris Vujçiç, guvernatori i Bankës Kombëtare Kroate.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Mickoski porosi Spasovskit të thotë se cili shërbim sekret po e ndjekë Pendarovskin

Kryetari i VMRO-DPMNE, Hristijan Mickoski kërkoi përgjegjësi dhe përgjigje nga ministri i…

Mjekët: Rezultatet do të tregojnë nëse pacientja është e prekur nga koronavirusi

Qendra Klinike Universitare e Kosovës ka pranuar se në Klinikën Infektive është…

Polonia fajëson Rusinë për sulmin kibernetik ndaj zyrtarëve të lartë

Kryeministri i Polonisë, Mateusz Morawiecki tha se shërbimet sekrete të shtetit të…

Statistika përgatit metodologjinë e regjistrimit, do të angazhohen rreth 6 mijë persona

Enti Shtetëror i Statistikës do të përmbyll së shpejti përgatitjen e Metodologjisë…

Furnizime të shtrenjta publike pa tender, Jovanovska: Do të veprojmë pas raportit

Një pjesë e institucioneve shtetërore, furnizimet e të cilave u kontrolluan nga…