Nga sot, Kroacia është anëtare zyrtare e zonës Shengen. Monedha e saj, kuna është kthyer zyrtarisht në Euro rreth një dekadë pas hyrjes në Bashkimin Europian.

Në mesnatën e Vitit të Ri, u hoqën barrikadat në kufirin me Slloveninë dhe Hungarinë duke shënuar bashkimin me zonën Shengen. Ministri i Brendshëm kroat Davor Bozinovic mirëpriti natën e ndërrimit të viteve duke iu bashkuar heqjes së barrierave në kufirin Bregana-Obrezje mes vendeve teksa ngriti një dolli me shampanjë.

Ne hapëm dyert drejt Europës pa kufi. Kjo shkon përtej eliminimit të kontrollit kufitar, është afirmimi përfundimtar i identitetit tonë europian”, tha ai.

Me këtë, Kroacia bëhet anëtarja e 20-të e Eurozonës dhe e 27-ta në Shengen.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Paralele / Kur serbi Bregoviq motivon shqipfolësit

Edi Rama në muzikë merr vesh aq sa edhe gomari i Muratit!…

Eurodeputeti – Vuçiqit: Hapi i parë drejtë BE-së për Serbinë, njohja e Kosovës pa shtyrje të mëtejme

Deputeti i Parlamentit Evropian, Lukas Mandl, ka ftuar Serbinë që ta njohë…

Regjistrohen 46 raste të reja me Kovid-19

46 raste të reja me virus korona në vendin tonë i janë…

Aziri: Në Maqedoni më lehtë marrin shtetësi kriminelët ndërkombëtar sesa qytetarët që kanë lindur këtu

Deputeti i Aleancës për Shqiptarët, Elmi Aziri në konferencën e sotme për…

Kurti: Nuk jam ftuar në takimin e Ambasadës për Asociacionin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha se nuk është ftuar në një…