Të dhënat e Organizatës Turistike Botërore të Kombeve të Bashkuara tregojnë se gjysmën e parë të 2020-ës janë regjistruar 65 për qind më pak udhëtime turistike ndërkombëtare në krahasim me një vit më parë.

Rënia e madhe e kërkesës turistike për udhëtime ndërkombëtare në periudhen janar-qershor të këtij viti ka shkaktuar humbje prej 440 milionë udhëtime ndërkombetare dhe të ardhura prej rreth 460 miliardë dollarë nga turizmi botëror.

Kjo shifër është përafërsisht 5 herë më i lartë se humbja e të ardhurave nga turizmi ndërkombëtar, të regjistruar në vitin 2009 gjatë krizës ekonomike.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…