Bjellorusia ndërton kampe dhe ndihmon refugjatët

Ministri i Mbrojtjes i Polonisë, Mariusz Blaszczak, akuzoi Bjellorusin se ka ndryshuar taktikat e nxitjes së krizës me refugjatët duke dërguar grupe më të vogla prej dhjetëra njerëzish në disa pika kufitare. Refugjatët kanë provuar që në mënyrë të jashtëligjshme të kalojnë kufirin polak dhe të hyjnë në territorin e Bashkimit Evropian. “Ne duhet të përgatitemi për faktin se ky problem do të vazhdojë për muaj të tërë. Nuk kam dyshim se do të jetë kështu”, tha ministri polak i Mbrojtjes. Perëndimi akuzon Bjellorusinë se ka krijuar artificialisht krizën duke dërguar në kufi me Bashkimin Evropian refugjatë kryesisht nga Lindja e Mesme.

Refugjatët kryesisht kurdë irakianë, kanë braktisur gjithçka në vendet e tyre, duke shpenzuar mijëra dollarë për të fluturuar në Bjellorusi me viza turistike, në mënyrë që më pas të kalojnë në Bashkimin Evropian. Rojet kufitare bjelloruse kanë transferuar më shumë se 1.000 refugjatë që kanë pranuar që të largohen nga kufiri mbi baza vullnetare nga kampi i improvizuar drejt një qendre logjistike. 800 njerëz të tjerë ende e kaluan natën jashtë në temperatura nën zero në tenda ose pranë zjarreve.

Ndërkohë, më shumë se 400 irakianë u kthyen në shtëpi në fluturimit të parë të riatdhesimit që nga fillimi i krizës.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Arma artizanale me nëntë tyta, me të cilën u vra ish-kryeministrit japonez – është e gjatë 40 centimetra

Policia japoneze ka sekuestruar armën artizanale e vrasësit të ish-kryeministri Shinzo Abe,…

Zëvendësministri i Jashtëm rus thotë se Moska nuk po e kërcënon askënd me armë bërthamore

Sergei Ryabkov shtoi se konfrontimi i hapur me Shtetet e Bashkuara dhe…

Zelensky: Rusia nuk do t’i shmanget përgjegjësisë për sulmet në Ukrainë

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka dënuar valën e fundit të sulmeve raketore ruse…

Kurti nga Greqia në Francë, merr pjesë në premierën e filmit “Pa vend”

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, pas Greqisë ka udhëtuar për në Francë…

Pse Austria është neutrale?

50 të famshëm e kanë vënë në dyshim neutralitetin në Austri. Pse…