Kryeministri hungarez Viktor Orban është kritikuar ashpër, për faktin se ishte lideri i vetëm i një shteti evropian që nuk e duartrokiti presidentin ukrainas, derisa po bëheshin gati të pozojnë për një fotografi të përbashkët me liderët e tjerë të BE-së në Bruksel.

Derisa Zelensky realizoi vizitën në Bruksel ku mori pjesë në samitin e BE-së dhe mbajti fjalim në Parlamentin Evropian, të gjithë e duartrokitën përveç Orbanit.

Kujtojmë që Hungaria ka kritikuar sanksionet e BE-së mbi Rusinë si kundërpërgjigje ndaj pushtimit rus në Ukrainë – me pretendimet se ato nuk kanë arritur ta dobësojnë Moskën dhe se rrezikohej me këtë veprim ekonomia evropiane.

Gjithashtu ky vend që udhëhiqet nga Orban ka refuzuar dërgimin e armëve në Ukrainë. Sikur kjo të mos mjaftonte, Orban ishte kritikuar edhe për bartjen e një shalli gjatë ndeshjes së futbollit, ku një pjesë e territorit të Ukrainës figuronte si pjesë e Hungarisë.

Ky vend që nga fillimi i luftës në Ukrainë ka hezituar t’i bashkohet sanksioneve të BE-së ndaj Rusisë, në anën tjetër Orban ka refuzuar edhe të heq dorë nga varësia e gazit dhe naftës ruse.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Fillojnë bisedimet e Rusisë me Ukrainën

Këshilltari i presidentit të Ukrainës, Mykhailo Podolyak ka thënë se bisedimet me…

ShBA-ja e quan si cinike thirrjen e Putinit për armëpushim

Departamenti Amerikan i Shtetit e ka cilësuar si cinike thirrjen e presidentit…

Vjosa Osmani në ora 19:00 votohet për kryeparlamentare

Kryesia e Kuvendit të Kosovës ka vendosur që në ora 19:00 të…

Arrestimi i bujshëm në Harvard, a ka lidhje me koronavirusin?

Më 28 janar, pas arrestimit të njërit prej profesorëve më të shquar…

Aggeler: Ndryshmet kushtetuese të domosdoshme!

Ambasadorja e SHBA-ve Angela Aggeler sot ka deklaruar se klasa politike në…