Kreu i Qendrës për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC), në SHBA, Robert Redfield, ka thënë të enjten se kimikatet e përdorura nga policia shkaktojnë kollitje që mund të përhapin coronavirusin.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, drejtori i CDC, potencoi se protestat e rastit të George Floyd, në të gjithë vendin, do të “mbjellin” COVID-19, dhe vuri në dukje nivele të larta të transmetimit të sëmundjes në disa qytete ku po zhvillohen demonstratat.

“Sigurisht që kollitja mund përhap viruse të frymëmarrjes, përfshirë dhe COVID-19”, tha Redfield.

Kreu ra dakord me Mark Pocan, njëherit përfaqësuesi i SHBA-së për rrethin e dytë të kongresit të Wisconsin, që kimikatet e përdorura ndaj turmës, mund t’i bëjnë njerëzit të kolliten.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…