Ueb-faqet e disa medieve perëndimore kanë qenë në shënjestër të një operacioni pro-rus, që përdor hapësirën për komente për të shtrembëruar opinionin publik.

Kështu thuhet në një hulumtim të kryer në Britani të Madhe, duke shtuar se artikujt e medieve perëndimore kanë marrë shpesh komente në mbështetje të interesave ruse.

Hulumtimi i Institutit të Kërkimeve të Krimit dhe Sigurisë në Universitetin Cardiff thotë se këto komente pastaj janë shpërndarë në mediet në gjuhën ruse dhe janë përdorur si bazë për artikujt, që sugjeronin miratimin e publikut perëndimor për politikat e Kremlinit.

Operacioni, i cili, sipas studiuesve, është në vazhdim e sipër, ka pasur në shënjestër 32 media në 16 vende, përfshirë Washington Post dhe Fox News në Shtetet e Bashkuara dhe Daily Mail, Daily Express dhe The Times në Britani të Madhe.

Po ashtu janë shënjestruar Le Figaro në Francë, Der Spiegel dhe Die Welt në Gjermani dhe La Stampa në Itali.

Taktika është zbuluar këtë vit, por besohet se ka nisur së paku në vitin 2018 dhe se, së voni, është përqendruar në tërheqjen e Perëndimit nga Afganistani.

Ekipi nga Universiteti i Cardiffit thotë se kjo ishte vetëm pjesa e fundit e një fushate të gjatë. Ata identifikuan 242 artikuj ku deklarata provokuese pro-ruse ose anti-perëndimore u publikuan reagime ndaj artikujve të rëndësishëm për Rusinë.

Studiuesit përdorën teknika të njohjes për të analizuar komentet e lexuesve, të cilat sugjeruan se disa llogari po postonin përmbajtje pro-Kremlinit në një mënyrë të organizuar.

Ndonjëherë ata që komentonin akuzoheshin nga të tjerët në faqen e internetit se ishin komentues pro-rus, por në shumicën e rasteve ata nuk përgjigjeshin.

Këto komente më pas u morën nga mediet ruse të cilat morën lajmin origjinal dhe përdorën komentet për të ndërtuar një lajm në gjuhën ruse me një pjerrësi të veçantë që sugjeronte “Britanikët mendojnë X ose Y”.

Këto u lajme u publikuan për të sugjeruar mbështetje të gjerë midis qytetarëve perëndimorë për Rusinë ose presidentin Vladimir Putin. Artikujt do të publikoheshin në Rusi, por edhe në vende të tjera evropiane, veçanërisht në Bullgari, pastaj do të shpërndaheshin më tej në platformat e medieve sociale, përfshirë Telegram.

Shtetet e Bashkuara kanë fajësuar Rusinë për përdorimin e medieve sociale për të ndërhyrë në zgjedhjet presidenciale të SHBA-së në vitin 2016 dhe 2020. /Telegrafi/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…