Kremlini ka dalë me një deklaratë për Washingtonin që t’i parandalojë masat hakmarrëse pas arrestimit të gazetarit të Wall Street Journal nën akuzat për spiunazh.

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, u tha gazetarëve: “Ne shpresojmë që kjo të mos ndodhë dhe nuk duhet të ndodhë”.

Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme të Rusisë, Maria Zakharova, tha më herët se gazetari ishte kapur “në flagrancë”.

“Për fat të keq, kjo nuk është hera e parë që statusi i korrespondentit të huaj, viza e shtypit dhe akreditimi, përdoret nga të huajt në vendin tonë për të mbuluar aktivitete që nuk janë gazetari. Ky nuk është perëndimori i parë i njohur që kapet në flagrancë”, tha Zakharova, shkruan Al Jazeera.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Presidenti i Perusë, Pedro Castillo, pas shkarkimit u zëvendësua nga Dina Boluarte

Peruja ka një presidente femër për herë të parë, pasi ish-presidenti Pedro…

Zelensky ‘nuk është i interesuar’ të takojë Putinin për bisedimet e paqes, thotë se ai është një ‘askush’

Presidenti ukrainas ka thënë se ai “nuk është i interesuar” të takohet…

Vazhdohet paraburgimi për të dyshuarin “Boki 13”

I dyshuari i parë në rastin “Zhvatja”, Bojan Jovanovski i njohur me…

Kurti takohet me Raportuesin Special të Kombeve të Bashkuara, flasin për krimet e luftës

Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka takuar Raportuesin Special të Kombeve të…

BE kërkon nga Serbia të mos i madhërojë kriminelët e luftës

Bashkimi Evropian ua tërhoqi vërejtjen liderëve politikë dhe fetarë në Serbi që…