Dërgimi i armëve të rënda dhe armëve të tjera në Ukrainë është i rrezikshëm për sigurinë evropiane, ka paralajmëruar Kremlini vendet perëndimore.

Zëdhënësi Dmitry Peskov po i përgjigjej një fjalimi të Sekretares së Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, Liz Truss,  e cila u ka kërkuar aleatëve të Kievit të “rrisin” prodhimin ushtarak për të ndihmuar Ukrainën.

Aleatët perëndimorë kanë thënë se mbështetja e tyre nuk përbën një konfrontim ushtarak midis Moskës dhe NATO-s.

Por Peskov u tha gazetarëve: “Tendenca për të dhuruar armë, përfshirë armë të rënda në Ukrainë, këto janë veprime që kërcënojnë sigurinë e kontinentit, provokojnë paqëndrueshmëri.”

Ajo vjen pasi presidenti Vladimir Putin paralajmëroi vendet që krijojnë “kërcënime strategjike” për Rusinë duke ndërhyrë në luftën e Ukrainës, do të përballen me një përgjigje “rrufe të shpejtë”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Boksierët e Kosovës nisen për në Beograd

Kombëtarja e Kosovës në boks do të niset për në Beograd, ku…

Paraburgimi, lëshohet urdhër që Muhamed Zekiri të sillet me polici në gjykatë!

Gjykata Penale Shkup njofton se pas marrjes së kërkesës nga prokurori kompetent,…

Kurti uron Slloveninë në 30 vjetorin e Pavarësisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, e ka uruar Slloveninë në 30 vjetorin…

Çekia dëbon 18 diplomatë rusë

Dyshime për përfshirje në shpërthimin e depos së armëve në 2014 Çekia…

Kamala Harris viziton Poloninë dhe Rumaninë

Nënpresidentja amerikane, Kamala Harris pritet të arrijë më 9 mars në Poloni…