Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi, ka shkruar për Ditën e Përkujtimi të Gjenocidit ndaj Shqiptarëve në Kosovë, duke thënë se PDK i jep mbështetje “Lulëkuqes së Kosovës”, si simbol të përkujtimit të gjenocidit ndaj shqiptarëve në Kosovë, të propozuar nga Qendra “Gjenocidi në Kosovë – Plagë e Hapur”.

Krasniqi tha se në këtë përvjetor të dhembjes dhe kujtesës kombëtare, ai dhe partia e tij kërkojnë zbatimin e Rezolutës për gjenocidin e kryer serb në Kosovë, të miratuar me 16 maj të vitit 2019 nga Kuvendi i Republikës së Kosovës.

“Sipas kësaj Rezolute, ne kërkojmë që shteti i Serbisë, ndër të tjera, të pranoj se ka kryer gjenocid, krime kundër njerëzimit dhe krime të luftës në Kosovë dhe, në të njëjtën kohë, përmes masave në nivel kombëtar dhe të bashkëpunimit ndërkombëtar, të ndëshkojë ata që kanë planifikuar, kryer apo nxitur gjenocidin, krimet kundër njerëzimit dhe krimet e luftës në Kosovë”, ka shkruar Krasniqi në Facebook, përcjell Klankosova.tv.

“Mbi 12 mijë persona të vrarë, prej tyre mbi 1300 fëmijë – viktima të qindra masakrave, mbi 20 mijë vajza dhe gra të dhunuara, mbi 1600 persona të zhdukur me dhunë dhe një popull i tërë KËRKOJNË DREJTËSI!”, shtoi ai.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Në Kuvend ende nuk ka arritur dorëheqja e Zaevit

Kryetari i Kuvendit Talat Xhaferi do të mbajë seancë për verifikimin e…

U dëbuan nga vendet e BE-së, u rishfaqën në Serbi – këta janë diplomatët rusë që “kanë gjetur shtëpi” në Beograd

Në muajt pas pushtimit të paprovokuar të Ukrainës nga Rusia, vitin e…

Arrestohet një serb në Hungari, akuzohet për vrasjen e 33 civilëve në Kosovë

Një serb është arrestuar në Hungari. Ai akuzohet për vrasjen e 33…

Osmani largohet përfundimisht nga LDK-ja: Bashkëpunimin me Kurtin e zyrtarizoj më vonë

Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani është ndarë përfundimisht me LDK-në.…

Pse Gjermania po heziton të dërgojë tanke në Ukrainë?

Ndërsa po rritet presioni mbi Gjermaninë për të dërguar tanke Leopard 2…