Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski, ka takuar mëngjesin e sotëm kryeministrin Albin Kurti dhe presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiq.

Ai tha se dialogu është e vetmja mënyrë për integrim evropian të vendeve të Ballkanit Perëndimor.

“Këtë mëngjes kam pasur takime të ndara me Vuçiqin dhe Kurtin. Desha ta theksoj rëndësinë e këtij takimi dhe t’u uroj sukses në këtë dialog. Sepse unë besoj se dialogu është e vetmja mënyrë për integrimin evropian të Ballkanit Perëndimor”, ka thënë ai, raporton gazetari i Klankosova.tv, Hekuran Sokoli nga Ohri.

“Kontributi i BE-së duhet të normalizojë raportet ndërmjet dy vendeve”, potencoi ai para gazetarëve të mbledhur në Ohër, ku do të zhvillohet takimi trepalësh Kosovë-Serbi-BE.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Fëmijët janë torturuar” – komisioni i OKB thotë krime të luftës ‘janë kryer’ në Ukrainë

Kryetari i një komisioni hetimor të mandatuar nga OKB-ja ka thënë se…

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s i vlerëson vdekjet e civilëve në Bucha si “brutale”

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg të dielën e quajti vdekjen…

SHBA: Zelensky të mos përjashtojë bisedimet e paqes me Putinin

Zyrtarët amerikanë thonë se aktualisht Putin nuk është serioz për bisedimet e…

KS i OKB-së nuk e miraton rezolutën ruso-kineze për Bosnje-Hercegovinën

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara refuzoi Projekt-Rezolutën e Rusisë dhe…

Inteligjenca ukrainase: 326 mijë rusë po luftojnë në Ukrainë

Kyrylo Budanov, shefi i inteligjencës së mbrojtjes ukrainase, ka deklaruar se rreth…