Disa pamje të publikuara së fundmi thuhet se tregojnë ato që pretendohet se janë varre të ushtarëve rusë buzë rrugës në Ukrainën lindore.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, pamjet e postuara në median bjelloruse NEXTA në Twitter tregojnë skenën tronditëse të varreve në Luhansk teksa kamera kalon pranë një automjeti.

Sidoqoftë, nuk është e qartë se kur janë filmuar pamjet.

Disa janë të mbështjellë me flamuj të mëdhenj përgjatë rrugës, dhe disa madje janë të ngarkuar me fotografi të atij që supozohet të jetë i ndjeri.

Në qershor, Rusia pretendoi se kishte ‘çliruar’ 97 për qind të provincës Luhansk, duke e afruar Kremlinin me qëllimin e tij për të marrë plotësisht qendrën industriale lindore të minierave dhe fabrikave të qymyrit.

Megjithatë, në fillim të kësaj jave, u zbulua se 39 burra nga regjimenti i 252-të kishin dalë nga vija e frontit në rajonin e Luhansk dhe kërkuan të ktheheshin në Rusi.

Ata mbetën vetëm në front, të braktisur nga komandantët e tyre, tha një burim.

“Për disa ditë ata u fshehën nga granatimet, disa u plagosën rëndë, të tjerët u vranë”.

“Njerëzve tanë u mbaruan ushqimet dhe uji, nuk kishte municion”.

“Ata hëngrën çfarë gjetën dhe pinë nga një pellg. Asgjë nuk ua sollën atyre, ata thjesht u dërguan drejt vdekjes”.

Ndërkohë disa pamje të postuara në internet këtë javë treguan dhjetëra trupa të mobilizuara ruse ‘të dehur’ në një përleshje – midis të ftuarve të Vladimir Putinit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Ndodh në Gostivar: Qytetari e ‘fluturon’ policin me makinë

Sot është shpërndarë një video ku shihet një qytetarë pas ndalimit të…

Gjermania synon zëvendësimin e gazit rus me ‘hidrogjen të gjelbër’

Një zyrtare e lartë e Gjermanisë tha të premten, se ajo shpreson…

MASH: Po ndërmerren veprime për gjetjen e burimit të sulmeve, të dhënat e qytetarëve nuk janë të rrezikuara

Faqja e internetit e Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës (MASH) është hakuar…

Rama thotë se e ka parë hartën me kufijtë e ndryshuar, por s’e komenton

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, e ka pranuar se e ka parë…

Nesër pritet dorëheqja e Zaevit

Bordi Qendror dhe Ekzekutiv i LSDM-së nesër do të diskutojnë për dorëheqjen…