Ministria e Shëndetësisë e Maqedonisë së Veriut ka publikuar një tabelë lidhur me vendet e Evropës Juglindore që kanë numrin më të lartë të testeve për Kovid-19, por në këtë tabelë nuk përfshihet Kosova, përcjell INA.

Kosova e cila është ndër vendet që ka realizuar një numër të madh të testeve dhe radhitet në vendin e katërt para Rumanisë, Turqisë, Serbisë, Shqipërisë dhe vende tjera. Vendi i parë është Kroacia me 2395 teste, më pas vjen Maqedonia e Veriut me 2362 teste, vijon Greqia me mbi 2 mijë teste, Mali i Zi me 1899 teste dhe menjëherë radhitet Kosova me 1871 teste. Pas Kosovës vijnë Turqia, Bosnja, Shqipëria, Serbia, Bullgaria, etj.

Tabela është promovuar edhe nga ministri i shëndetësisë Venko Filipçe, i cili ka shkruar se Maqedonia e Veriut është vendi i dytë në rajon për sa i përket numrit të testeve të koronavirusit të kryera për 1 milion banorë. Megjithatë pritet që Ministria e Shëndetësisë e Maqedonisë të përmirësojë lëshimin e tillë dhe ta përfshijë në listë edhe shtetin e Kosovës.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…