Presidenti Vladimir Putin ka kërkuar vendosjen e taksës 15% të kapitalit që eksportohet nga Rusia, si dhe vendosjen e një takse prej 13% (pra të barabartë me taksën e të ardhurave)

për interesin e krijuar nga investimet financiare (por vetëm nëse kapitali i investuar është më i madh se 1 milion rubla, ose rreth 12 mijë euro me kursin aktual të këmbimit).

Të ardhurat do të përdoren për të financuar masat sociale kundër krizës.

Në praktikë, kjo është një taksë ndaj oligarkëve dhe klasës më të pasur ruse.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…