Koreja Veriore ka lëshuar dy raketa balistike të gamës së shkurtë, thonë zyrtarët koeranojugorë. Ky akcion i saj ndodhi pak orë pasi Uashingtoni akuzoi Penjanin për armatimin e grupit militar rus ‘Wagner’.

Penjani po ashtu testoi atë që e përshkroi si motor të ri raketor dhe deklaroi gjatë javës se ka zhvilluar mundësi të reja për të marrë pamje nga hapësira, raporton France24.

“Ushtria jonë vërejti dy raketa balistike të gamës së shkurtë të lëshuar nga Koreja Veriore në Detin Lindor nga zona Sunan e Penjanit. Ushtria jonë gjendet në gatishmëri të plotë përderisa bashkëpunojmë me Amerikën për fuqizimin e vigjilencës dhe survejimit”, thonë zyrtarët ushtarakë të Seulit.

Shtetet e Bashkuara dhe Koreja Jugore kanë paralajmëruar për muaj të tërë se Penjani po përgatitet për ta bëjë testin e saj të shtatë bërthamor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

VMRO-DPMNE: Qeveria të sigurojë 250 milionë euro për subvencionimin e energjisë elektrike

Është më se e qartë se kriza energjetike do të zgjasë më…

Qeveria: Të braktisen shtëpitë e uikendit në Mavrovë dhe Rostushë

Qeveria në seancën e mbrëmshme e obligoi Ministrinë e Punëve të Brendshme,…

Kovaçevski pas takimit me Mickoskin: Lehtë është të refuzojmë!

Kreu i Qeverisë, Dimitar Kovaçevski në konferencën për shtyp pas takimit me…

Boris Johnson ‘më i bindur se kurrë’ se Putini do të dështojë

Duke folur në konferencën e Konservatorëve Skocezë në Aberdeen këtë pasdite, kryeministri…

Më 30 mars do të publikohen rezultatet e regjistrimit të popullsisë në Maqedoni

Drejtori i Entit Shtetëror për Statistika, Apostol Simovski, ka bërë të ditur…