Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong Un, ka thënë se qëllimi i tij përfundimtar është të zotërojë forcën bërthamore më të fuqishme në botë.

Pos tjerash, Kim tha se Koreja e Veriut po ndërtonte një forcë bërthamore për të mbrojtur dinjitetin dhe sovranitetin e shtetit dhe popullit, shkruan Al Jazeera.

Ai shtoi se Hwasong-17 – një raketë balistike ndërkontinentale (ICBM) e aftë për të arritur në Shtetet e Bashkuara  ishte “arma strategjike më e fortë në botë” dhe se ajo demonstroi vendosmërinë dhe aftësinë e Koresë së Veriut për të ndërtuar përfundimisht ushtrinë më të fortë në botë.

Nisja e ICBM më 18 nëntor është dënuar nga anëtarët e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, të cilët e quajtën atë “një përshkallëzim serioz” dhe një “kërcënim të qartë për paqen dhe sigurinë ndërkombëtare”.

Nisja është pjesë e një testi të vazhdueshëm të testeve të Koresë së Veriut këtë vit që kanë përfshirë lëshimin e raketave të lundrimit, si dhe dhjetëra raketash balistike me rreze të shkurtër dhe të mesme.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

SHBA akuzon Rusinë për fushatë dezinformuese për koronavirusin

SHBA akuzoi Rusinë se qëndron pas një fushate masive dezinformimi për koronavirusin,…

Shkup, 45-vjeçari përplas me motor policin

MPB njofton se gjatë mbrëmjes së djeshme në lagjen Hipodrom të Shkupit…

Humb jetën një puntorë i EVN-së, bie nga shtylla elektrike

Një punonjës i EVN-së ka humbur jetën në vend të punës si…

Sela: E çuditshme, Zaev është shumë kritik ndaj meje kurse kryeministri u bë me ndihmën time

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela, sonte në “Click Plus” në…

Sela: Akademikët maqedonas nuk meritojnë të quhen as intelektual

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët (ASH), Ziadin Sela e quan absurd propozimin…