Koreja e Veriut ka përvetësuar rreth 2 miliardë dollarë për financimin e programit të armatimit bërthamor, në sajë të sulmeve kibernetike kundër bankave dhe platformave të monedhave virtuale, thuhet në një raport të Kombeve të Bashkuara të konsultuar nga media.

OKB-ja po heton për të paktën 35 sulme të raportuara, shumica e rasteve janë kryer nën drejtimin e shërbimeve sekrete koreano-veriore.

Sulmet në shkallë të gjerë kanë në shënjestër shkëmbimet e monedhave virtuale, që i mundësojnë Koresë së Veriut përvetësimin e të ardhurave, një formë përfitimi shumë më e vështirë për t’u gjurmuar sesa sektori tradicional bankar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Do të hapen dyqanet, restorantet e kafenetë, ja vendi i parë në Europë që planifikon të dalë nga izolimi

Synimi është nga 14 prilli. Dyqanet e vogla deri në 400 metra…

Deklarata shokuese e zyrtarit kinez: Koronavirusin në Kinë e solli ushtria amerikane

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Kinës Zhao Lijian ka bërë deklaratë…

VIDEO / Ushtari izraelit qëllon me plumb pas shpine palestinezin… për qejf

Ky është momenti shokues kur një ushtar izraelit është regjistruar duke qëlluar…

Boris Johnson në Elysee si në shtëpi, këmbët mbi tryezë në takimin me Macron

Në fotot zyrtare me këmbët në tryezë. Më shumë sesa vetë Brexit,…

I doli para një tufë luanësh, udhëheqësi “ngrin” në vend

Një udhëheqës i një ekspedite u trondit kur po ndiqte gjurmët e…