Koreja e Veriut ka mobilizuar ushtrinë e saj për të shpërndarë medikamente për COVID dhe ka vendosur më shumë se 10 mijë punonjës shëndetësorë për të ndihmuar në gjurmimin e pacientëve të mundshëm, ndërsa lufton një valë gjithëpërfshirëse të koronavirusit, tha të martën media shtetërore KCNA.

Vendi i izoluar po përballet me shpërthimin e tij të parë të njohur të COVID-19, të cilin e konfirmoi javën e kaluar, duke nxitur shqetësimet për një krizë të madhe për shkak të mungesës së vaksinave dhe infrastrukturës adekuate mjekësore.

Shtabi shtetëror i parandalimit të epidemisë së emergjencës raportoi 269 mijë e 510 njerëz më shumë me simptoma të etheve, duke e çuar totalin në 1.4 milionë, ndërsa numri i vdekjeve u rrit me gjashtë në 56 që nga e hëna në mbrëmje, tha KCNA. Nuk tha se sa njerëz kishin rezultuar pozitivë për COVID-19.

Vendi nuk ka filluar vaksinimet masive dhe ka aftësi të kufizuara testimi, duke ngritur shqetësime se mund të jetë e vështirë të vlerësohet se sa gjerësisht dhe me shpejtësi po përhapet sëmundja dhe të verifikohet numri i rasteve të konfirmuara dhe vdekjeve.

“Numrat janë thjesht të pabesueshëm, por numri i madh i njerëzve që kanë ethe janë shqetësues”, tha Lee Jae-gap, një profesor i sëmundjeve infektive në Shkollën e Mjekësisë të Universitetit Hallym.

Ai tha se numri i vdekjeve do të rritet me kalimin e kohës, por se Pheniani mund të tundohet të mbajë të ulët numrat e disponueshëm publikisht për të shmangur një krizë politike.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Nuk ka një fitues të qartë pas zgjedhjeve parlamentare në Francë

Pas raundit të parë të zgjedhjeve për parlamentin në Francë, fronti i…

Çfarë po ndodh me Angela Merkel? Dridhjet ia kaplojnë trupin për të dytën herë brenda muajit

Angela Merkel është dridhur për herë të dytë këtë muaj, duke shtuar…

Osmani: Profesor Agani, figurë përbashkuese dhe politikan konsistent me vizion të qartë

Në 23-vjetorin e vrasjes, Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka përkujtuar akademik…

Pandemia e koronavirusit lë në hije garën mes kandidatëve demokratë për president të Amerikës

Shteti amerikan Ohajo anulloi në minutën e fundit votimet paraprake për shkak…

Haradinaj-Stublla: Serbia po rrezikon sigurinë shtetërore të Kosovës

Ministrja në detyrë e Punëve të Jashtme e Kosovës, Meliza Haradinaj Stublla,…