Koreja e Veriut lëshoi dy raketa balistike në ujërat e brigjeve të saj lindore, të fundit në një vit rekord për lëshimet testuese nga regjimi i Kim Jong Un.

Nisjet, të raportuara nga autoritetet koreano-jugore dhe japoneze, shënuan ditën e 35-të të këtij viti që Koreja e Veriut ka kryer një provë rakete.

Lëshimet e fundit vijnë pas pretendimit të Koresë së Veriut, se kishte testuar me sukses një motor rakete me lëndë djegëse të ngurtë, një zhvillim që mund të çojë në mundësinë e regjimit të Kim-it të lëshojë më shpejt dhe më me besueshmëri një raketë balistike ndërkontinentale (ICBM) në të ardhmen.

Testi i fundit i raketave i njohur i Koresë së Veriut ishte më 18 nëntor, kur lëshoi një Hwasong-17 ICBM.

Ushtria e Koresë së Jugut i identifikoi raketat si MRBM – raketa balistike me rreze të mesme., duke i quajtur lëshimet një provokim serioz që dëmton paqen dhe stabilitetin në Gadishullin Korean si dhe komunitetin ndërkombëtar.

Si Koreja e Jugut ashtu edhe Shtetet e Bashkuara i kërkuan Koresë së Veriut që të ndalojë menjëherë testimin e raketave, raporton CNN.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Avionët rusë lëshojnë parashutistë në Kiev

Avionët rusë kanë lëshuar parashutistë në Kiev. Sipas medias ukrainase në pamundësi…

Kosova dhe Zvicra në një grup në kualifikimet për “Euro 2024”

Kombëtarja e Kosovës i ka mësuar kundërshtarët e saj në rrugëtimin për…

Gaiser parashikon tërmet politik

Gazetari Laris Gaiser që i publikoi në gazetën italiane “La Verita” provat…

Kurti: Marrëveshja e Brukselit ku është Asocioacioni, është shkelur nga Beogradi

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në një konferencë për media ka folur…

UNHCR publikon një fotografi të rrallë të refugjatëve kosovarë, të dëbuar në Shqipëri

Komisioneri i Lartë i Kombeve të Bashkuara për Refugjatë, kanë publikuar një…