Koreja e Veriut ka lëshuar ​​të paktën 17 raketa në brigjet e saj lindore dhe perëndimore të mërkurë.

Njëra prej të cilave fluturoi pranë ujërave të Koresë së Jugut dhe shkaktoi një alarm për sulm ajror në një ishull të populluar, shkruan Reuters.

Koreja e Jugut u përgjigj duke gjuajtur raketa nga avionët luftarakë në ujërat pranë territorit të Veriut.

Ky shkëmbim shënon herën e parë që raketat ishin lëshuar përtej kufirit detar të Koresë, tha Ministria e Mbrojtjes e Jugut, megjithëse të gjitha ato ranë në ujërat ndërkombëtare.

Një nga raketat e veriut ra 103 milje në veriperëndim të Ulleung, një ishull në brigjet lindore të Koresë së Jugut me një popullsi prej rreth 9 mijë banorësh, duke bërë që ushtria të lëshonte një alarm për sulm ajror atje. Gjenerallejtënant Kang Shin Chul, shefi i operacioneve të ushtrisë së Koresë së Jugut, e quajti nisjen “një akt shumë të pazakontë dhe të patolerueshëm”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

DASH: Sofja dhe Maqedonia e Veriut të de-përshkallëzojnë retorikën dhe të zgjidhin mosmarrëveshjet dypalëshe

Shtetet e Bashkuara i bëjnë thirrje Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut që…

Ministria e Shëndetësisë: Mediat të përdorin vetëm informacionet zyrtare prej institucioneve relevante për gjendjen me koronavirusin

Ministria e Shëndetësisë e informon opinionin se për gjendjen me koronavirusin i…

Ateron në Francë aeroplani me 250 evropianë të ardhur nga Kina

Një aeroplan me 250 qytetarë të Francës dhe të vendeve të tjera…

“Arkivi” si përmendore e naivizimit

Shaqir Fetai, në fillimet e tij karrieriste prej instalacioni nga pushtetit politik,…

Arrestohet i dyshuari i parë për vrasjen hendbollistit kroat në Shkup

Ministria e Punëve të Brendshme njofton se në orët e para të…