Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës,  Glauk Konjufca, bëri sot homazhe në Rakoc, Lagje të Re dhe te Varrezat e Dëshmorëve në Komunën e Kaçanikut, në nderim të dëshmorëve e martirëve të luftës, të rënë 22 vjet më parë.

Kryeparlamentari Konjufca vendosi lule pranë varreve të tyre, duke vlerësuar lart veprën dhe sakrificën e të rënëve për liri.

Më 9 prill 1999, në Rakoc dhe Lagje të Re të Kaçanikut ranë 28 dëshmorë dhe 32 martirë, në mesin e tyre edhe katër gra dëshmore: Mukadeze Muhaxheri-Lika, Lumnije Raka, Jehona Raka, dhe Emsale Frangu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Majlinda Kelmendi e bronztë në Botëror

Xhudistja kosovare, Majlinda Kelmendi, ka arritur ta fitojë medaljen e bronztë në…

Gjermania i dërgon Ukrainës armën e saj më të fuqishme

Stërvitja e ushtarëve ukrainas sa i përket përdorimit të topave gjermanë, do…

Foreign Affairs:Putin po luan me zjarrin në Ballkan, Bosnja e Kosova të pranohen në NATO

Mediumi ndërkombëtar Foreign Affairs i ka kushtuar një shkrim ndikimit rus në…

Kurti reagon pasi SHBA-ja goditi kokat e krimit dhe kontrabandës në veri

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka përshëndetur vendimin e Shteteve të Bashkuara…

Plaku nga Tetova sulmon policin

Gjatë ditës së djeshme diku rreth orës 16:20, efektivët e policisë të…