Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, ka thënë se Asociacioni i Komunave me Shumicë Serbe nuk bën të themelohet para marrëveshjes finale me Serbinë, pasi që sipas tij, ky do të ishte një gabim i madh.

Kështu ka thënë ai në emisionin “Context” me Leart Hoxhën në ATV.

“Në Ohër duhet shkuar me pozicionin tonë që marrëveshja është e konstruktuar kështu: Ndodh njohja de-facto dhe pastaj Kosova ia gjen modusin asociacionit. Nëse nisemi prej të kundërtës, Kosova pëson dhe dëmtohet dhe është gabim të pozicionohemi ashtu”, ka thënë Konjufca.

“Pra, kurrgjë duke dhanë më shumë se sa Gjykata Kushtetuese që ka dhënë, na me mujt me e kapë njohjen De-Facto prej Serbisë që do të ishte një ecje përpara. Por, unë mendoj se kjo nuk do të ndodh për arsye se Serbia nuk do ta pranojë këtë, se se ajo i qet në peshore, sa peshon me e njoftë Kosovën de-facto dhe pas njohjes de-facto, cilat janë perspektivat e Serbisë, çka mundet me fitu Serbia, çfarë lloj të mekanizmit në Kosovë. Unë mendoj që mundet me e kriju një forum të Komunave Serbe, ku ata mblidhen dhe ata folin për problemet e tyre”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Borussia Dortmundi e mposhti Bayern Munichun (VIDEO)

Dortmundi i është hakmarrë Bayern Munichut për sezonin e kaluar të Bundesligës,…

Ekuadori e Peru goditen nga një tërmet 6.8 ballë, të paktën 15 të vdekur

Të paktën 15 persona kanë mbetur të vdekur nga një tërmet i…

Arrestohet një person në Shkup, kërkohej me udhërarrest

MPB njofton se dje është arrestuar një 25-vjeçar nga Shkupi, për të…

Digjet një veturë me targa RKS në Zubin Potok

Një veturë me targa RKS është djegur në orët e para të…

Rrahja e djalit të Nenad Rashiqit, shtatë të dyshuarit sot dalin para gjykatës

Prokuroria Themelore në Prishtinë, ka kërkuar paraburgim ndaj tetë personave që janë…