Kongresmeni amerikan, Lee Zeldin u sulmua me mjet të mprehtë teksa mbante një fjalim gjatë fushatës për guvernator të New Yorkut, por ai nuk u lëndua.

Videoja, e publikuar nga dëshmitarët në rrjetet sociale, tregon një person të paidentifikuar, i veshur me një kapele të zezë bejsbolli, duke iu afruar me shpejtësi ligjvënësit në skenë gjatë tubimit elektoral të djeshëm teksa mbante “armën e ftoftë” në dorë.

Në video, burri mund të dëgjohet duke i përsëritur Zeldin-it “e mbarove” teksa i ofron dorën në fytyrë.

Kongresmeni e shtyu atë, përpara se të dy të binin në tokë, ndërsa disa të tjerë u përpoqën të nënshtronin të dyshuarin.

Një zëdhënëse e ekipit zgjedhor të Zeldin njoftoi në Twitter se i dyshuari u përpoq të godiste me thikë kongresmenin.

Ajo tha gjithashtu se politikani përfundoi fjalimin pas incidentit dhe falënderoi policët që u përgjigjën gjatë sulmit.

Policia lokale nuk ka bërë një deklaratë zyrtare në lidhje me këtë incident.

Zeldin, një nënkolonel i rezervës së ushtrisë amerikane, i cili ka përfaqësuar Long Island në Kongres që nga viti 2015, është një aleat i Donald Trumpit dhe ishte në mesin e republikanëve në Kongres që votuan kundër konfirmimit të fitores së Joe Bidenit në zgjedhjet e vitit 2020. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Kusari-Lila: Për dialogun me Serbinë duhet unitet politik

Ushtruesja e detyrës së Kryesueses së Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza…

Sulmohet fizikisht një i ri në Gostivar

Më datë 08.08.2022 në ora 11:15 në Stacionin Policor-Gostivar, personi R.D. (19)…

Kurti: Kosova ka nevojë për rilegjitimim të institucioneve përmes zgjedhjeve të reja

Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka deklaruar se Kosova ka nevojë…

Më shumë se 1.5 milionë refugjatë janë larguar nga Ukraina

Më shumë se 1.5 milionë refugjatë janë larguar tani nga Ukraina për…

Gerxhikov: Republika e Maqedonisë së Veriut duhet t’i plotësojë obligimet e saj nga Marrëveshja për fqinjësi dhe bashkëpunim

Kandidati për president në zgjedhjet e ardhshme në Republikën e Bullgarisë, profesori…