Sot është duke u mbajtur paraqitja e parë e Pjetër Shalës në Gjykatën Speciale.

Në fillim të seancës atij i është lexuar aktakuza, ku bëhet fjalë se Shala akuzohet për “ndalim arbitrar”, “trajtim mizor”, “torturë” dhe “vrasje të paligjshme”

Shala është duke e ndjekur seancën përmes video-konferencës.

Mbrojtësi i Pjetër Shalës, avokati Jean-Louis Gillissen, gjatë konferencës së parë mbi ecurinë e çështjes në rastin ku klienti i tij po akuzohet për krime lufte, ka kërkuar që provat në mbështetje të aktakuzës të u vihen në dispozicion sa më shpejtë, maksimumi brenda 30 ditësh pas paraqitjes paraprake të të akuzuarit.Fillimisht, avokati Gillissen ka deklaruar se mbrojtja nuk mund të jep ndonjë informacion lidhur me kohëzgjatjen që parashikojnë për aktivitetet e tyre hetimore.

“Sa i takon pikës së parë, mbrojtja konfirmon se synon që të kryej hetimet e veta, por hë për hë, nuk mund të ju japim dot një informacion sa i takon kohëzgjatjes që parashikojmë për aktivitetet tona hetimore. Mbrojtja nuk është në gjendje të bëj të ditur nëse do të jap njoftim të alibisë apo arsye të tjera për përjashtim të përgjegjësisë penale, por do të qëndrojmë në kontakt me gjykatën e prokurorinë për të dhënë informacion. Kemi ndërmend të bëjmë kategorizimin specifik për këtë çështje në programin Legal Work Flow të gjykatës, jemi dakord me nën kategorizimet e propozuara në Legal Work Flow.”, ka deklaruar avokati.

Sipas tij, një problem i madh është nxjerrja e materialeve në mbështetje të aktakuzës, pasi tha se e kanë marrë propozimin nga prokuroria, por kërkojnë që provat në mbështetje të aktakuzës të u vihen në dispozicion sa më shpejtë, maksimumi brenda 30 ditësh pas paraqitjes paraprake të të akuzuarit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…