Shaqir Fetai, vetëm i urryer nga xhematet e vendit, mund të ikë disa ditë radhazi e të gjejë “dashuri” gjetiu! I kapur ngusht deri në asfiksi nga realiteti vendor, niset për një vizitë xhematave në diasporë, të cilat ai i shpjegon si “shumë vizita”! Vizita e parë, vizita e dytë, vizita e tretë… sepse dëshiron të krijojë përshtypje të rrejshme se, shumë shpesh është në Perëndim, po e ftojnë e po e kërkojnë gjithandej në botë. Kërkon fitra për të vizituar ambasadorë maqedonasë, lokale gastronomike dhe “qevabçilnici”, sepse janë skuta ku realisht ndjenë kënaqësinë idiotime.Tipike kjo sjellje e spiunëve dhe e tradhëtarëve. Shaqir Fetai është në një vizitë private me ç’rast po prezanton në një, dy, tre xhemate-xhamishë ku po provokon respekt e dashuri të dhunshme. Ai tallet me xhematin mysliman, Shaqir Fetai provokon mu në mes të Muajit të Agjërimit, duke u thënë myslimanëve “keni çfarë të më bëni? Jam po ai që ju spiunoj, ju tradhëtoj dhe ju detyroj të më respektoni”! Myslimanët shqiptar kanë respekt të paluhatshëm ndaj instititucionit hoxhë, dhe jo respekt ndaj turlifarë fytyre që gjendet nën çallmën e hoxhës. Këtë fakt Shaqir Fetai nuk dëshiron ta kuptojë sepse e ka edukatë profesionale të arritur nëpër zyret e UDB-së.
I numëron “vizitat” sikur raportimet  spiuneske në zyren e UDB-së para oficerit serb, Stanko Dragoviqit, “raportimi i parë, raportimi i dytë, raportimi i tretë…”! Këtu po që ka shumë raportime spiuneske, me qindra, kurse për këtë Ramazan ka ndërmarrë një vizitë nëpër xhemate-xhami të myslimanëve tanë në diaspore.
Dhe, na paska prezantu edhe në mesin e një Xhamie të cilën e ofendon me vlerësime qe di t’i bëjë vetëm një dubash. Shaqir Fetai jep këtë vlerësim tërësisht antifetar: “Imami i njohur nga Kumanova H. Ibrahim ef. Sulejmani dhe Hafizi Ensar ef. Fejzullahu ishin inspirimi dhe esenca e vlerave fetare të kësaj Xhamie”!
Një “margaritar” të këtillë mund ta nxjerrë vetëm goja e një udbashi që inspirohet nga tradhëtia dhe spiunimi e që esence e vlerës së tij “fetare” është hipokrizia e pistë e tij.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Kurti telefonatë me Blinken për refugjatët afganë: Aleanca me SHBA-në është e palëkundur

Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka njoftuar se ka zhvilluar një bisedë…

Miliona dollarë në kriptovaluta po jepen për Ukrainën, një donator i panjohur ka dhuruar Bitcoin me vlerë 3 milionë dollarë

Analistët e kriptovalutave thonë se të paktën 9 milionë dollarë janë dhuruar…

Gjermania regjistron për herë të parë mbi 100 mijë raste të reja me Covid-19

Gjermania ka regjistruar mbi 100,000 raste të reja me koronavirus, për herë…

Phillips: Administrata Trump kërkon zgjidhje të shpejtë, por s’ka zgjidhje të tillë për krimet e Serbisë

David L. Phillips, drejtori i Programit për Ndërtimin e Paqes dhe të…

Debat i ashpër mes Micotakis dhe Tsipras për vaksinën ruse

Menaxhimi i pandemisë dhe vaksina ruse ishin temat kryesore të debatit në…