Burime nga kabineti i kryetarit të komunës së Bogovinës, Albon Xhemaili, sqarojnë “prapavijën e vërtetë” të ngjarjeve në fshatin Siniçan, ku policia po pengon banorët të ndërtojnë ujësjellësin me vetiniciativë.
Këto burime thonë për Gazetën Lajm se prapavija e vërtetë është biznesi i “kompanive të afërta me BDI-në”, të cilat dëshirojnë ujin e burimeve ta shfrytëzojnë për biznese me mini-hidrocentrale.
“Ja dokumentet ku shihet qartë se kryetari i komunës Albon Xhemaili ka refuzuar kërkesat e kompanive të afërta me BDI-në ujin e këtyre burimeve ta shfrytëzojnë për ndërtimin e mini-hidrocentraleve. Kryetari Xhemaili i ka refuzuar kërkesat e tyre dhe tani ato po hakmerren në këtë mënyrë përmes policisë”, kanë thënë këto burime, duke dashur të mbeten anonime.
Gazeta Lajm gjatë ditës së sotme ose nesërme pret reagime edhe nga kompanitë që përmenden në këto dokumente.
Drama në Siniçan po vazhdon edhe më tutje, me prezencë të madhe të policisë, por edhe me rritje të numrit të qytetarëve që po u vijnë në përkrahje banorëve të këtij fshati.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Muhamedi: Bombat, me rëndësi për rastin “Monstra”, “Lagja e Trimave” dhe “Harun Aliu”

Analisiti Nijazi Muhamedi në një deklaratë për Alsat, tha se bisedat e…

Grupi i Kumanovës ngre në këmbë MPB-në e Maqedonisë së Veriut

Pjesëtarët e “Grupit të Kumanovës” të cilët janë të dënuar për ngjarjet…

Ekskluzive: Paraqiten rezultatet e hetimeve ndërkombëtare për rastin te Liqeni i Smilkovës

Momente të reja janë paraqitur në hetimet e pavarura ku janë kyçur…

Nëna e El Chekës: Më therrën me thikë dhe grisën foton e Almirit (VIDEO)

Para fillimit te protestave kunder BDI-se ne Shkup, ka ndodhur disa incidente…

Afrim Gashi: Do të angazhohemi për rroga më të larta në arsim dhe pushim pranveror për nxënësit

Kryetari i AlternAtivA-s, Afrim Gashi, fushatën parazgjedhore për zgjedhjet e 15 korrikut…