Me rastin e Ditës Botërore të Shëndetit, Komiteti i Helsinkit për të Drejtat e Njeriut e ka riafirmuar qëndrimin e përbashkët të qindra organizatave nga nëntori i vitit 2020, që Qeveria t’i jep fund përfitimeve nga spitalet private në kohë të pandemisë.

Apelojmë sërish, pasi kërkesat dhe rekomandimet tona nuk gjetën përgjigje nga institucionet kompetente, përcjell Telegrafi Maqedoni.

“Shteti të vendosë kornizë ligjore për konfirmimin e mjekimit lidhur me COVID-19, të cilët qytetarët e mbulojnë me mjete personale në spitalet private. Propozojmë që Fondi për Sigurim Shëndetësor të nënshkruajë marrëveshje me disa laboratorë të akredituar për shërbime shëndetësore PCR test ose të mundësojë mbulim të harxhimeve”.

“Presim që FSSH të nënshkruajë marrëveshje me të gjithë laboratorët për shërbimet shëndetësore, që që lidhen me monitorimin dhe përqindjen e gjendjes shëndetësore të kopshteve me 19-të, duke u bazuar në provën e mjekut dhe bazën e mjekut për provat “, në qoftë se përdoret në kontrollin e komitetit”, thonë nga Komiteti i Helsinkit.

Më tej shtojnë se në kushte kur kriza shëndetësore është e shoqëruar edhe me pasoja ekonomike dhe sociale, spitalet private nuk duhet të shikojnë se si të përfitojnë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…