Një komentator në Lojërat Olimpike është shkarkuar pasi bëri komente raciste drejtpërdrejt në emision.

Dimosthenis Karmiris, një gazetar me përvojë në Greqi, bëri komentin tronditës pasi shikoi Jeoung Young-sik nga Koreja e Jugut duke mposhtur bashkatdhetarin e tij, Panagiotis Gionis në raundin e tretë të turneut të pingpongut për meshkuj.

Më 27 korrik, Jeoung mposhti Gionis 7-11, 11-7, 8-11, 10-12, 12-10, 11-6, 14-12 për të kaluar në 1/8 e finales.

Image: PA

Kur ai pyeti për aftësitë e lojtarëve të pingpongut të Koresë së Jugut, ai u përgjigj: “Sytë e tyre janë të ngushtë kështu që unë nuk mund ta kuptoj se si ata mund të shohin topin duke lëvizur para dhe mbrapa”.

Karmiris qeshi pasi bëri deklaratën, por ai tani është përjashtuar nga transmetuesi ERT nga roli i tij si një komentator.

“Komentet raciste nuk kanë vend në televizionin publik”, thuhet në komunikatën e televizionit ERT.

“Bashkëpunimi midis ERT dhe Dimosthenis Karmiris u ndërpre sot, menjëherë pas shfaqjes në mëngjes”.

Pasi mposhti Gionis në atë që shumë menduan se ishte një ndeshje klasike, Jeoung mundi gjermanin Timo Boll në raundin e 1/8 së finales para humbjes ndaj Zhendong Fan në çerekfinalet teke për meshkuj.

Ai tani do t’i kushtojë vëmendje konkurrencës ekipore dhe do të kthehet në aksion në raundin e 16 -të kundër Sllovenisë të dielën më 1 gusht. /Telegrafi/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…