Zyra e Human Rights pranë Kombeve të Bashkuara, ka njoftuar se të paktën 925 civilë janë vrarë në Ukrainë që nga fillimi i pushtimit rus.

Deri në mesnatën e 20 marsit, 925 civilë kanë humbur jetën dhe 1.496 tjerë janë lënduar, thuhet në raportin e Kombeve të Bashkuara.

Numri aktual i civilëve të vrarë në Ukrainë është shumë më i madh sipas OHCHR, që ka një numër të madh të punonjësve që monitorojnë situatën në këtë vend.

Megjithatë deri më tani kanë të konfirmuar 925 të vdekur, shumica prej tyre e kanë pësuar me jetë nga sulmet e vazhdueshme ruse në qytetet e mëdha – përfshirë edhe Mariupolin.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Vritet presidenti i Haitit

Presidenti i Haitit Jovenel Moise, është vrarë në një sulm në rezidencën…

Për herë të parë, vendoset kafka e plastikës që u realizua me pritner 3D

Një 22-vjeçare nga Holanda, që vuan nga një sëmundje kronike e çrregullimit…

1 viktimë dhe dëme të shumta materiale nga tërmeti në Meksikë

Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 7.4 goditi Meksikën. Lëkundjet u ndjenë…

Ambasadori gjerman: Nuk ka liberalizim për Kosovën, ende ka shtete që kundërshtojnë

Pesimist se sivjet ndodh liberalizimi i vizave për kosovarët po tregohet Ambasadori…

Arrestohen tre shtetas serbë në Gjilan, kapen me 11 kilogramë drogë

Policia e Kosovës ka arrestuar tre persona shtetas të Serbisë pasi i…