Komanda ushtarake e Federatës Ruse ka pezulluar dërgimin e njësive të reja në Ukrainë, pas kundërofensivës ukrainase që ka ndryshuar rrjedhën e luftës dhe ka lodhur tej mase Moskën.

Kështu të paktën pretendon Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës.

“Komanda ushtarake e Federatës Ruse ka pezulluar dërgimin e njësive të reja, që tashmë janë formuar brenda territorit të Ukrainës”, thuhet në një kumtesë të Shtabit të Përgjithshëm të ushtrisë ukrainase që u publikua në Facebook.

E nga kjo kundërofensivë e ukrainasve, rusët në masë të madhe kanë filluar të tërhiqen nga shumë rajone që deri më tani i kanë mbajtur nën kontroll.

Madje u janë bërë thirrje edhe forcave separatiste pro-ruse që të evakuohen, pasi ukrainasit janë zotuar se do të rikthejnë çdo pëllëmbë të territorit të këtij vendi evropian.

Në anën tjetër në jug dhe lindje të Ukrainës po vazhdojnë luftimet e ashpra mes dy palëve, kurse së fundmi Vladimir Putin ka shkarkuar komandantin e ushtrisë ruse që është përgjegjës për luftimet në Ukrainë.

Kjo ka bërë që të rriten dyshimet se Putin nuk është i kënaqur me punën e zyrtarëve të lartë ushtarakë rusë, ose nuk po i dalin llogaritë siç i kishte menduar më herët.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Shpërthen Salvini: Nëse Kjo Është BE-Ja, Është Një M*T! Italia Do Dalë Nga Unioni

“Çmenduri. Europës iu dashkan edhe 15 ditë të tjera për të vendosur…

Hapet tubacioni i ri i gazit Norvegji-Poloni, Evropa vazhdon të largohet nga energjia ruse

Gazi ka filluar të rrjedhë në Poloni përmes një tubacioni të ri…

Albin Kurti e Angela Merkel takohen gjatë javës së ardhshme

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, do të takohet me Kancelaren gjermane, Angela…

PS zyrtarizon komisionin për raportin e Dick Marty

Hetime për gjetjet e raportit dhe përfshirjen e shqiptarëve Partia Socialiste zyrtarizoi…

Një digresion për BDI-në mbi përmbajtjen trushpërlarëse të komunikesë së sodit

Nga: Qenan ALIU / Ju lutemi, pa institucione funksionale nuk mund të…