Prokurorët në Gjermani nuk po munden të zgjedhin mënyrën se si të merren me një pensionist, i cili ruajti një tank të Luftës së Dytë Botërore, armë anti-ajrore dhe silur në bodrumin e tij.

Gjësendet u hoqën nga shtëpia e pensionistit në qytetin verior të Heikendorf në 2015 me ndihmën e ushtrisë.

Prokurorët dhe avokatët mbrojtës tani po negociojnë dënime të mundshme, duke përfshirë një dënim me kusht dhe një gjobë deri në 500 mijë euro, raporton bbc.

I pandehuri, 84 vjeç, gjithashtu duhet të gjejë shtëpi të re për sendet monumentale, transmeton Telegrafi.

Sipas avokatit të tij, një muze i SHBA-së është i interesuar të blejë rezervuarin Panther. Shumë historianë argumentojnë se ishte automjeti më efikas i tillë i vendosur nga Gjermania gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Avokati gjithashtu tha se një numër koleksionistësh gjermanë i ishin afruar të pandehurit mbi sendet e tjera, të cilat përfshinin pushkë sulmi dhe pistoleta, raportojnë mediat lokale.

Në një seancë gjyqësore të hënën në qytetin Kiel, rreth 100 km (60 milje) në veri të Hamburgut, avokatët po përpiqeshin të përcaktonin nëse koleksioni ushtarak i burrit kishte shkelur Aktin e Gjermanisë për Kontrollin e Armëve të Luftës. Akti rregullon prodhimin, shitjen dhe transportimin e armëve të luftës.

Mbrojtja argumenton se shumë prej armëve nuk janë më funksionale dhe se tanku ishte blerë si skrap. Ata po konsiderojnë të pranojnë një gjobë më të ulët prej 50 mijë euro, njoftoi gazeta Die Welt.

Ndërkohë, prokurorët kanë sugjeruar që disa nga armët dhe municionet mund të përdoren ende.

Në korrik të vitit 2015, u deshën rreth 20 ushtarë dhe gati nëntë orë për të nxjerrë tankun Panther – i cili ishte pa gjurmët e tij – nga prona e banimit dhe ta shtynte atë në një ngarkues të ulët për transport.

Autoritetet lokale thuhet se u informuan për përmbajtjen e bodrumit nga kolegët në Berlin, të cilët kishin kontrolluar më parë shtëpinë për artin nazist të vjedhur.

Një seancë tjetër në çështje pritet të Mërkurën dhe një vendim pritet muajin tjetër. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…