Xi Jinping thotë se Pekini ka një pozicion të paanshëm në luftën e Ukrainës dhe se mbështet paqen dhe dialogun.

Presidenti kinez ka fol në një konferencë për shtyp pas takimit me homologun rus. Vladimir Putin.

Ai tha se bisedimet me liderin e Kremlinit ishin “të hapura dhe miqësore”, raporton skynews.

Të dy udhëheqësit nënshkruan një sërë dokumentesh mbi një “bashkëpunim strategjik” pas bisedimeve “të suksesshme dhe konstruktive”.

Putin e cilësoi shumë të mirë takimin me liderin kinez ndërsa deklaroi se “Kina tani është partneri më i rëndësishëm ekonomik i Rusisë”.

Ndryshe, Rusia ka nisur pushtimin e pajustifikueshëm të shtetit ukrainas më 24 shkurt të vitit të kaluar duke shkaktuar mijëra viktima dhe dëme të shumta material.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Biden do të takohet me Putin

Duke komentuar për sulmin e hakerave ndaj tubacionit më të madh të…

Rusia akuzon zyrtarisht gazetarin amerikan për spiunazh

Gazetari amerikan, Evan Gershkovich, është akuzuar zyrtarisht për spiunazh në Rusi, raporton…

22 raste të reja me koronavirus në Maqedoni

Ministria e Shëndetësisë njofton se në vend janë shënuar edhe 22 raste…

Lufta në Ukrainë ndan opinionin në Maqedoninë e Veriut

Kundrejt qëndrimit të udhëheqësve politikë në Maqedoninë e Veriut që është rreshtuar…

Digjet vetura zyrtare e zv/drejtorit të burgut

Para disa çastesh i është djegur vetura zyrtare zv/drejtorit të Burgut të…