Një diplomat i qeverisë kineze tha se shpreson që Gjermania do ta mbështesë marrjen e Tajvanit.

Wang Yi, kryediplomati kinez, i bëri komentet në një deklaratë të ndarë nga Ministria e Jashtme kineze të shtunën, duke thënë se ai “shpreson dhe beson” se vendi evropian do ta mbështesë “ribashkimin paqësor” të tij me Tajvanin.

Gjatë një takimi me ministren e Jashtme gjermane Annalena Baerbock në Kinë, Wang tha se Kina dikur mbështeti ribashkimin e Gjermanisë.

“Për të ruajtur stabilitetin në ngushticën e Tajvanit, është e nevojshme të kundërshtohen me vendosmëri aktivitetet separatiste që lidhen me pavarësinë e Tajvanit”, tha Wang.

Wang shtoi se “kthimi i Tajvanit në Kinë” ishte një pjesë e rëndësishme e rendit ndërkombëtar të pas Luftës së Dytë Botërore.

Baerbock tha të premten se çdo përpjekje nga Kina për të fituar kontrollin e Tajvanit do të kishte pasoja serioze për Evropën.

“Një përshkallëzim ushtarak në ngushticën e Tajvanit, përmes së cilës 50 për qind e tregtisë botërore kalon çdo ditë, do të ishte një skenar tmerri për të gjithë botën”, tha Baerbock.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Qeveria ua heq shtesat edhe një pjese të Policisë

Pakoja e re Emergjente e Qeverisë Kurti 2 ka lënë jashtë disa…

BE-ja përgatit një paketë të nëntë sanksionesh ndaj Rusisë

Bashkimi Evropian po punon për një paketë të nëntë sanksionesh ndaj Rusisë…

Udhëheqësi i lartë ushtarak amerikan thotë se një raketë hipersonike e Kinës ‘përshkoi botën’

Një raketë test hipersonike e Kinës gjatë verës “përshkoi botën”, tha gjenerali…

Zgjerim ose jo i BE-së, ambasadorët mblidhen në Bruksel i ri

Para takimit të ministrave të jashtëm të vendeve anëtare të BE më…

Ende janë aktivë disa zjarre në Maqedoninë e Veriut

Sipas të dhënave të Qendrës për Menaxhim me Kriza (QMK) deri në…