Xi Jinping do të thellojë kontrollin e tij mbi qeverinë dhe ekonominë e Kinës, ndërsa ligjvënësit takohen në Pekin për të miratuar reforma të gjera.

Kongresi Popullor Kombëtar një parlament me vulë gome, do të konfirmojë mandatin e tretë të Xi si president dhe emërimet e ekipit të tij të lartë.

Ata gjithashtu do të emërojnë një kryeministër të ri, i dyti në komandë pas Xi, pasi Li Keqiang të largohet.

Dy seanca, siç njihen takimet, janë një çështje e përvitshme.

Por seancat e këtij viti janë veçanërisht të rëndësishme pasi delegatët pritet të riformësojnë disa institucione kyçe të Partisë Komuniste dhe shtetërore.

Ata gjithashtu do të forcojnë kontrollin mbi organet që mbikëqyrin sektorin e financave dhe punën shkencore e teknologjike, ndërsa “forcojnë punën e ndërtimit të partive” në bizneset private, sipas medias shtetërore.

Lëvizjet ka të ngjarë të mjegullojnë më tej linjat midis Partisë Komuniste Kineze dhe qeverisë dhe të konsolidojnë kontrollin e partisë mbi sektorin privat.

Kjo vjen në kohën e një goditjeje të vazhdueshme kundër korrupsionit që ka parë zhdukjen e një vargu biznesmenësh të profilit të lartë në vitet e fundit. Personi i fundit që u zhduk ishte një nga tregtarët kryesorë të Kinës në sektorin e teknologjisë.

Dy seancat në Pekin janë takimet vjetore të legjislaturës së Kinës dhe organit më të lartë këshillues politik që tërheqin mijëra përfaqësues nga i gjithë vendi

Kongresi Kombëtar Popullor është ekuivalenti i vendit me një parlament që është, teorikisht, organi më i fuqishëm shtetëror. Në realitet ajo vepron si një organ vulë gome për Partinë Komuniste Kineze në pushtet, duke miratuar ligje kyçe për vendimet që janë marrë tashmë.

Konferenca Konsultative Politike e Popullit Kinez (CPPCC), e cila nuk ka fuqi reale legjislative, tërheq anëtarët e saj nga sektorë të ndryshëm të shoqërisë. Debatet e tyre ia vlen të përmenden për çështjet e reja sociale dhe ekonomike

Takimi i kësaj jave NPC do të zyrtarizojë gjithashtu udhëheqjen e vendit nga Xi, pasi ai do të zgjidhet president i Kinës dhe kreu i forcave të armatosura.

Ai siguroi pozicionin e tij në skuadrat e pushtetit kinez në tetorin e vitit të kaluar, kur Partia Komuniste e rizgjodhi atë si udhëheqës të tyre për një mandat të tretë.

Ishte një shkëputje nga tradita e gjatë disa dekadash, pasi asnjë lider tjetër partie përveç udhëheqësit të parë të Kinës komuniste, Mao Ce Dunit, nuk do të kishte shërbyer për kaq gjatë. Në mbledhjen e NPC-së të vitit 2018, ligjvënësit kishin miratuar heqjen e kufijve të mandatit në presidencë, duke e lejuar në mënyrë efektive zotin Xi të mbetet lider për jetën.

Në fillim të takimit, u njoftua se Kina do të ndjekë një objektiv të reduktuar të rritjes ekonomike prej rreth 5% këtë vit, ndërsa shpenzimet e mbrojtjes do të rriten me më shumë se 7%.

Jashtë vendit, Xi po lundron në përkeqësimin e lidhjeve me SHBA-në lidhur me luftën në Ukrainë dhe sagën e fundit të balonave të spiunazhit, edhe pse ai ngroh përqafimin e tij me liderin rus Vladimir Putin, raporton BBC.

NPC do të zbulojë gjithashtu Kryeministrin e ri, ekuivalentin e Kinës me një kryeministër që tradicionalisht mbikëqyr ekonominë dhe aspektet administrative të qeverisjes.

Li Qiang, një nga kolegët më të besuar të Xi, pritet të marrë rolin. Si sekretar i partisë në Shangai, ai mbikëqyri një bllokim të zgjatur dhe të dhimbshëm Covid që zemëroi vendasit dhe bëri tituj ndërkombëtarë.

Kryeministri në largim Li Keqiang, i cili u rrëzua në riorganizimin e lidershipit në kongresin e partisë të tetorit, do të mbajë fjalimin e tij të fundit të raportit të punës.

Emërimet politike për pjesën tjetër të Komitetit të Përhershëm të Byrosë Politike, ekuivalenti i kabinetit të Xi, do të shpallen gjithashtu.

Shumë do të shikojnë se kush do të plotësojë disa poste kyçe, si ministri i tregtisë, kreu i komisionit kombëtar të zhvillimit dhe reformës, shefi i propagandës dhe kreu i sigurimit të shtetit.

Vëzhguesit thonë se ekipi u zgjodh më shumë për besnikërinë ndaj  Xi dhe partisë, sesa për ekspertizën e tyre.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Von der Leyen për vendimin për targat: Rregullat duhet të respektohen në çdo shtet

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, ka folur për afatin…

Tentoi të hynte në banesë dhe e kërcënoi pronaren me armë, arrestohet i dyshuari

Policia ka arrestuar një person të premten në Prishtinë, pasi dyshohet se…

Tensionet ushtarake në Ukrainë, Rusia përplaset me Britaninë – përmendet edhe Kosova

Ambasada e Rusisë në Britani të Madhe ka nisur një debat lidhur…

​Gjosha: Shqipëria duhet të luajë rol më aktiv për liberalizimin e vizave për Kosovën

Ish-ministrja e Integrimeve dhe kandidatja për deputete nga radhët e LSI-së, Klajda…

Dimitrievski i befasuar nga LSDM-ja

Kryetari aktual i Kumanovës dhe ish-anëtar i LSDM-së, Maksim Dimitrievski, i cili…